Samija Bubić-Slipičević: Brigado, ljubavi i tugo moja!
Sa prvom ženom – članicom KPJ iz Mostara za “Slobodu” razgovarao Mišo Marić prilikom proslave 30– godišnjice Desete hercegovačke brigade septembra 1972. godine.
U maloj sobi, na plakuru, kuca sat i opominje da teče vrijeme i ono što otkuca, zauvijek je prošlo i nema baš nikakve mogućnosti da se vrati. Osim ako nije ostalo sačuvano u predjelima čovjekovih sjećanja, trajno nastanjenim ljudima i događajima koji neizbrisivo ugravirani ostaju u njima.
Iza stakala na naočalima, vidim dobre oči Samije Bubić Slipičević i pitam se koliko su te oči vidjele i koliko pamte još i danas, ne mareći za zakone vremena i prolaznosti. I molim je da mi priča o tome, iako znam da je do danas nerado primala novinare. A razlog što me primila, odmah je rekla:
– Sve što sam u stanju uraditi za Desetu hercegovačku brigadu, uradiću. Ako je ovaj razgovor prilog njenoj proslavi, ako će doprinijeti da se o Brigadi i njenim borcima ponove neke poznate stvari ili saznaju nove – onda u redu
Onaj sat monotono otkucava, a Samija Bubić se vraća u predratni Mostar i priča, ne od svoga djetinjstva, od svoga školovanja, nego od onih dana 1938. godine kada je po završetku Ženske stručne škole po zadatke počela da radi u sindikalnom pokretu. Priča o izletima u okolinu Mostara koji su služili da se sastaje radnička i seoska omladina, angažovanju radnica Vitkovićeve tvornice i Fabrike duvana u sindikat. Priča o putovanjima za Sarajevo, za Suboticu, za Zagreb gdje je nosila i odakle je donosila povjerljive, partijske materijale.
– U Radničkom domu, 20. oktobra 1938. godine Karlo Batko i Rudi Hrozniček, u prisutstvu Muje Pašića, primili su me u Komunističku partiju. Sjećaću se toga trenutka dok sam živa.
![](https://partizansko.info/wp-content/uploads/2023/05/Karlo-Batko.jpg)
![Batko Karlo](https://partizansko.info/wp-content/uploads/2023/05/Batko-Karlo-IMG_3331-rotated.jpg)
![](https://partizansko.info/wp-content/uploads/2023/05/hroznicek.jpg)
![](https://partizansko.info/wp-content/uploads/2023/05/Hroznicek-Rudolf-IMG_3277-rotated.jpg)
![](https://partizansko.info/wp-content/uploads/2023/05/Mustafa-Pasic-856x1024.png)
![](https://partizansko.info/wp-content/uploads/2023/05/Pasic-Mustafa-IMG_2928-rotated.jpg)
Taj trenutak pamtiće i Mostar jer je Samija Bubić prva rođena Mostarka primljena u redove Partije u njegovoj revolucionarnoj istoriji. Taj podatak govori i o Mostaru i govori o Samiji Bubić rječitije nego hiljade novinskih napisa, rječito kao sama istorija.
– Rat me zatekao na partijskom sastanku kod Ribičinog harema, desno pod jednim bajamom. Bilo je malo partijskih radnika tih dana u Mostaru, rasturili su se po zadacima. Zato sam morala ostati u samom gradu dok se nisu oformili odbori i pododbori žena. Tek 17. maja 1942. sam dobila odobrenje da odem u Mostarski bataljon. I otišla sam na područje Glavatičeva, bila u Bataljonu jedan mjesec, a odmah, zatim, na politički rad na području sela Spiljani i Blace. Odatle sam sa Bataljonom krenula dalje i bila u njegovom sastavu prilikom formiranja Desete hercegovačke brigade… Sjećam se toga dana u Šujici, kako se ne bih sjećala! Sjećam se: bili su prisutni drugovi Vlado Tomanović, Čedo Kapor, Radovan Papić… Pored mene, u stroju, stajala je mlada Mostarka Stanka Mišković… Bila je mlada, jako mlada, mlađa od mog mlađeg sina Semira. Šta je mogla imati, sedamnaest godina… Poginula je na Sutjesci 1943. godine.
![](http://partizansko.info/wp-content/uploads/2023/12/ceta-desete-herc-brigade-1942.jpg)
![](http://partizansko.info/wp-content/uploads/2023/12/Deseta-herc-Sutjeska-2.jpg)
Tu, na trenutak, Samija Bubić, zastane. U njenim dobrim očima iza stakla javi se bol i ona ga ne zna sakriti. Tiho, i kao samo za sebe kaže:
– To što su roditelji doživljavali tih godina, niko neće nikad moći shvatiti. A ostajali su jaki, slali djecu svjesni da se svi neće vratiti… Oktobra 1942. godine, sa jednom grupom iscprljenih boraca poslana sam u Bosanski Petrovac i stavljena na raspolaganje Ekonomskom odsjeku Vrhovnog štaba. Sa mnom su iz Bataljona bile Malbina Alktorn i Kova Kokotović. Dobila sam mjesto u krojačkoj radionici i tu sam srela Tita. Rekoše jednog dana da dolazi drug Stari, ali mi nismo znali da se radi o drugu Titu. Tek kada se pojavio, poznala sam ga sa slika u “Biltenu”. U radionici, na zidnim novinama, bio je jedan moj članak koji sam potpisala sa “jedna Mostarka”. Drug Tito je upitao ko je pisao članak i moj komesar me predstavio drugu Titu. Rekao mu je da nisam ja jedina iz moje porodice u partizanima na što je drug Tito odgovorio da je 1919. godine prošao kroz Mostar i dodao: “Mostar je dobar, radnička klasa grada Mostara je dobra, i ako su mi svi borci kao što je radnička klasa grada Mostara, nesumnjivo je da ćemo u ovoj borbi pobijediti.” Ove su mi se riječi urezale u pamćenje i neću ih nikad zaboraviti.
Tu, u Petrovcu prisustvovala je i Prvoj konferenciji Antifašističkog vijeća žena, 6. decembra 1942. a marta 1943. krenula je na dugi put preko Neretve i Sutjeske, kroz najteže i najslavnije bitke revolucije. Nema dovoljno prostora da sve to zapišemo, ali svi smo učili istoriju i dovoljno je reći da u njenom sadržaju ima i Samije Bubić, Mostarke sa Carine.
U to ime, pored Spomenice borca 1941. godine, ona je na svečanoj smotri preživjelih boraca Desete hercegovačke proleterske brigade stajala sa ordenom Zasluga za narod, ordenom Bratstva i jedinstva, ordenom za Hrabrost… I sa sjećanjima.
![](http://partizansko.info/wp-content/uploads/2024/02/smotra-boraca-1972-1.jpg)
Prije nego što je stala u taj slavni stroj ratnika, danas sijedih i u godinama, upitao sam je ko će joj u tome stroju najviše nedostajati. Poćutala, onda s tugom i bolnim prizvukom u glasu odgovorila:
– Nemojte me to pitati, svi su oni meni dragi i svi oni meni podjednako leže na srcu. Kad bih trebala spomenuti, spomenula bih sve, svako ime iz te Brigade, sve te borce kojih više nema, a koji su najrođeniji moji.
Mišo Marić, “Sloboda”, u rubrici “Gost naše redakcije”, 18.9.1972.
Izvor: digitalni arhiv B. Vučine.
Povezani članci: