Sjećanje na palog borca: narodni heroj Jusuf Čevro

Iz stare štampe: članak u “Slobodi” o životu i djelu narodnog heroja Jusufa Čevre, objavljen povodom otvaranja njegove biste jula 1985. u Mostaru.

Otkrivena bista narodnog heroja Jusufa Čevre: U prvoj borbenoj liniji

U okviru obilježavanja 27. jula u Ulici maršala Tita, u parku kod bivšeg Radničkog doma, otkrivena je bista Jusufa Čevre, jednog od mostarskih narodnih heroja. Bistu je otvorio Vasko Gnjatić, nosilac Partizanske spomenice 1941. godine i Čevrin saborac, koji je, govoreći o liku i djelu ovog neumornog komuniste i samoprijegornog i odvažnog borca radničke klase, između ostalog, rekao:

– Daleke 1941. godine, 31. jula Jusuf Čevro, sekretar Mjesnog komiteta KPJ za Mostar, radeći po zadatku Partije na pripremi oružanog ustanka, našao se s grupom komunista u Donjoj mahali u kući poznatog radničkog velikana – revolucionara Gojka Vukovića. Upravo tada je stigao kamion ustaša sa zloglasnim Mirkom Buhačem. Opkolili su kuću, ali je pružen otpor od strane Zlatke Vuković. Jusuf Čevro uspio je da pobjegne, prepliva Neretvu, umakne ustašama i skloni se na Luku. Na žalost, prokazan je i uhvaćen, a zatim od ustaša strahovito mučen, zvjerski prebijen, fizički izmrcvaren, 1. avgusta 1941. godien strijeljan na Ovojcima kod Širokog Brijega, zajedno sa Slobodanom Vukovićem, komunistom i sinom Gojka i Zlatke. Strijeljan je sa 27 godina života, a da ustaše nisu uspjele iznuditi bilo kakve podatke o KPJ Mostara i njenom revolucionarnom radu.

Jusuf Čevro rodio se 1914. godine u Mostaru, odrastao i stasao u siromašnom radničkom kvartu Donjoj mahali. Kao vrlo mlad radnik, 1935. godine među prvima dolazi u Radnički dom i uključuje se u rad svoje Sindikalne podružnice…

Čevro 1936. godine aktivno radi na pripremi tarifnog ugovora i organizaciji štrajka krojačkih radnika. U vrijeme štrajka sukobljava se sa štrajkbreherima i policijom. Prošao je i policijski zatvor, ali nesmanjeno radi na daljem jačanju klasnog sindikalnog pokreta, gdje pomaže organizaciji štrajkova rudara, građevinara, a posebno, nešto kasnije, rukovodi štrajkom u Tvornici platna “Vitković”. Godine 1936. primljen je u KPJ i predstavlja značajan oslonac Partije u borbi za preuzimanje URS-a od reformista i njihovo pretvaranje u klasne borbene sindikate…

Platnara “Vitković” u Vrapčićima, 1930-tih (kasnije kombinat “Đuro Salaj”). Izvor: CIDOM.

Ogromnu aktivnost razvija nenametljivo, zahvaljujući donekle, i svom mentalitetu i prilagodljivosti ilegalnog rada, pa kod mostarske policije ostaje duže vremena gotovo nezapažen. Za one koji ga bliže nisu poznavali, odavao je utisak tiha, mirna, skromna i nenametljiva čovjeka, a ne uporna i beskompromisna borca i revolucionara. Radio je kao krtica, ali bez želje za efektom isticanja. Svojim odmjerenim ophođenjem i ponašanjem nije odavao ni približnu sliku čovjeka koji je na ovom ili onom sektoru rada Partije angažovan, što je za ilegalne uslove djelovanja bilo i te kako značajno. Čevro je ostao dosljedan sebi. Njegova fizionomija ocrtava istinski lik skromnog i poštenog revolucionara i komuniste. Odgovoran i strog prema sebi i prema drugima. Najvažnije mu je bilo, ne žaleći truda i vremena, da neumorno i predano radi na zadacima Partije i jačanju revolucionarnog radničkog pokreta, a sve ostalo, pa i lični život, bilo je u drugom planu. U praksi revolcionarne borbe nalazio se u prvoj borbenoj liniji, za revolucionarni preobražaj i progres, za sretniju i ljepšu budućnost. On je bio relizator novog kursa u KPJ, Titove orijentacije, boreći se za jedinstvo Partije i snagu revolucionarnog pokreta, koji će u sudbonosnim danima biti sposoban da povede i predvodi narode Jugoslavije u borbu za oslobođenje svoje zemlje…

Krajem juna 1940. godine, u Mostaru je održana Partijska konferencija na kojoj je, pretežno od mladih komunista, izabran novi Mjesni komitet KPJ, a za sekretara Jusuf Čevro. Iste godine izabran je i za člana Oblasnog komiteta KPJ za Hercegovinu.

Nakon kapituliacije zemlje za komuniste rat nije završen, zato on radi na organizaciji prikupljanja oružja i ostale opreme, za dizanje ustanka. Kada CK KPJ, s drugom Titom na čelu, donosi Odluku o dizanju ustanka, Čevro neumorno radi na organizaciji i otpremanju prvog partizanskog odreda iz Mostara. Upravo, radeći na tim zadacima, Čevro je izdan od neprijatelja. Položio je svoj mladi život u borbi za slobodu svoje zemlje i svog Mostara, koga je neizmjerno volio. Za narodnog heroja proglašen je 1952. godine.

Izvor: “Sloboda”, 5.8.1985, digitalni arhiv B. Vučine. Zahvaljujemo na ustupljenom materijalu. Fotografija na naslovnici: Bistu je otkrio Vasko Gnjatić, nosilac Partizanske spomenice 1941. godine.

Galerija:

Povezani članci: