Spomenik ilegalcima u Mostaru: Ante Ajduk ili Tomo Kljujić – ko je bio peti talac?
U starim tekstovima, pa i savremenoj štampi, još uvijek se ponekad navede ime Ante Ajduka kao jednog od pet talaca obješenih u Mostaru 19. novembra 1943. godine. Međutim, peta žrtva toga dana nije bio Ante Ajduk nego Tomo Kljuić.
Nije poznato kada i kako je prvi put objavljeno ime Ante Ajduka kao jedne od žrtava, ali bilo je to prvih godina nakon rata. Nalazilo se i na nekadašnjoj spomen-ploči koja je stajala u blizini mjesta egzekucije:
Greška je ispravljena prilikom izrade nove spomen-ploče. Tada je uklesano ime prave žrtve, Tome Kljuića.
Evo šta nam je poznato o Anti i Tomi, iz istorijske literature:
Ante Ajduk je bio partizan rodom iz Vrgorca. Bio je u grupi 19 Dalmatinaca koji su se novembra 1942. godine pridružili Mostarskom bataljonu. O tome čitamo u istoimenoj knjizi Envera Ćemalovića. Već marta 1943, Ante gine u bici u Porimu. Dakle, u vrijeme vješanja mostarskih talaca novembra 1943, Ante je već bio poginuo.
ODLOMCI iz knjige “Mostarski bataljon”:
Kratka biografija Ante Ajduka je u registru boraca na kraju knjige, sa vremenom i mjestom pogibije:
O Tomi Kljuiću poznato je manje. Za razliku od ostalih četvoro obješenih čije kratke biografije su u knjizi “Spomenica Mostara 1941.-1945.”, u sekciji “Pali borci”, Tomo Kljuić je zabilježen kao “radnik iz Metkovića, neoženjen” u sekciji žrtava rata .
Takođe, Tomo Kljuić je jedini od pet talaca koji, kako se čini, nije imao spomen-ploču na Partizanskom spomeniku, te se postavlja pitanje zašto.
Ante Ajduk, iako partizan, nije na Partizanskom vjerovatno jer su ploče po definiciji dodijeljivane borcima iz Mostara i okoline koji su po rođenju ili boravkom bili vezani za Mostar. Tomo Kljujić, iako rodom iz Metkovića, djelovao je u Mostaru ali ostaje nejasno da li je i koliko bio aktivan u pokretu otpora. U svakom slučaju, to je nešto što bi trebalo istražiti i razjasniti.
GALERIJA:
Taoci obješeni 19. 11. 1943. godine:
Fotografije spomen-ploča: S. Demirović (2018.)
Spomenik:
Spomenik ilegalcima je izgrađen oko 1976. godine. Izvor: spomenicinob.
Spomenik i spomen-ploča danas.
Fotografija dole: Spomenik ilegalcima, februara 2024. Fotografije u gornjem redu: spomen-ploča obješenim taocima koja se nalazi s druge strane ulice, preko puta Spomenika ilegalcima. Jedno od imena na spomen-ploči je Tomo Kljuić. Snimci G. Miletić-Buzaljko.
Spomenik ilegalcima, poznat u narodu i kao “Tajna ruka”, bio je omiljeno mjesto za fotografisanje.
Na slici: članovi foto-kluba “Salko Šestić” sedamdesetih godina XX vijeka. Zahvaljujemo na ustupljenom materijalu.
Mostarske kiše pored Spomenika ilegalcima. Na fotografiji su Josip Sliško, kompozitor (sa gitarom, lijevo) i Željko Samardžić, pjevač (u crvenom odijelu desno).