Otkrio je biste svojim drugovima: general Enver Ćemalović

Iz stare štampe: govor Envera Ćemalovića prilikom otkrivanja bisti narodnih heroja Hasana Zahirovića Lace i Mladena Balorde Lobre omaž je starim drugovima. Biste se nalaze na trgu Musala u Mostaru, u parku pored hotela “Neretva”.

“Od prvih dana priprema za oružani ustanak protiv okupatora i narodnih izdajnika, ustaša i četnika, Balorda i Zahirović su vjerovali u snagu narodnooslobodilačkog pokreta na čijem čelu su stajali KPJ i Tito, vjerovali su da će doći dani slobode i izgradnje socijalizma. Oni su bli hrabri i neustrašivi borci, koji su još za života svojim primjerom u akcijama omladine u Mostaru i borbom u Bataljonu postali legende. Bili su vješti i hrabri ratnici, mitraljesci i bombaši, znali su lukavstvom da nadmudre i unište brojne neprijateljske bunkere i kao odlični strijelci pobiju desetine okupatorskih i domaćih izdajnika.

Svojom borbom, požrtvovanjem, a iznad svega drugarstvom i brigom za borce, kao starješine bili su poštovani i voljeni od boraca ne samo Mostarskog bataljona, već i cijele X hercegovačke brigade. Njima nikada i ništa nije bilo teško. Kao borci Bataljona dolazili su u svoj voljeni Mostar koji je neprijatelj nazivao “Malom Moskvom” i “Crvenim gradom”, gdje su zajedno s Mehom, Rifom, Ćimbom, Enčijem i drugim saborcima organizovali i izvodili akcije, uz pomoć omladinaca Mostara. Akcije su bile smjele, drske i neponovoljive, i od njih su strepili Gestapo, OVRA, UNS i policija. Nije bilo zadatka koji Laca i Lobra nisu bili u stanju izvršiti. Uvijek vedri i s osmijehom na licu, komunicirali su sa saborcima i omladinom.

Ovi mostarski borci isticalu su se skromnošću i ličnim primjerom, posebo u teškim danima neprijateljskih ofanziva i s ostalim borcima našeg bataljona činili nadljudske podvige. Predvodili su svoje bombaše i mitraljesce na Vlašiću, Žepču, Prozoru, Porimu i Gacku. Oni su bili na čelu Bataljona kada smo ušli u Prozor, a borba se vodila za bunkere na prilazima gradu.

Njihov borbeni put borca, komuniste i starješine, bio je put junaka od prvih dana njihove mladosti kada su se stavili pod zastavu KPJ.

Na velikoj Kobiljoj glavi, u borbi protiv četnika, pao je Hasan Zahirović Laca, komandir čete Mostarskog bataljona. Poginuo je omiljeni drug koji je uživao ogroman ugled među saborcima. Svima nam je bilo teško to saznanje. Nismo mogli sudržati suze za tim hrabrim čovjeko i borcem, ali sam tada nad njegovim mrtvim tijelom obećao da ćemo nastavit borbu i izboriti slobodu, zašto je i sam, prolazeći kroz sve ratne teškoće, dao najdragocjenije što čovjek može dati.

Balorda je kao zamjenik komandanta Mostarskog bataljona nastavio borbu. Preživio je bitku na Sutjesci, u kojoj je palo oko 95 boraca Mostarskog bataljona, sinova i kćeri ovog grada i drugih opština Hercegovine. Nakon proboja sa Sutjeske, iz čijeg kanjona je Mostarski batlajon izlazio kao posljednja partizanska jedinica, Balorda je, još sa 83 saborca, došao u rodni grad Mostar. Rukovodstvo Mostarskog bataljona i borci vjerovali su u snagu pokreta svog grada i preko Podveležja, u grupama i pojedinačno, sišli su u Mostar. Veliko i herojsko srce građana Mostara brinulo se o oporavku živih skeleta boraca i ranjenika do izlaska iz grada. Poslije se Balorda nalazio na čelu Omladinskog mostarskog odreda koji je razbijen na Kamenoj, što je bolno odjeknulo među borcima i građanima Mostara. Balorda je zarobljen i strijeljan, s grupom zarobljenih boraca Odreda pohapšenih ilegalaca na Mostarskom blatu.

Mladen Balorda Lobra i Hasan Zahirović Laca herojski su prošli sve ratne nevolje i svrstali se mešu narodne heroje Jugoslavije. U istoriji revolucionarnog radničkog pokreta Mostara ostaće besmrtni Laca i Lobra s ostalim njegovim herojima i borcima, koji su pali u narodnooslobodlačkom ratu. Njihovo djelo nadahnjivaće mlade generacije Mostara, takođe i šire, jer su dali golem doprinos an putu do slobode koju današnje generacije uživaju.

PRILOZI:

Biste su djela akademskog vajara iz Mostara Florijana Mićkovića.

Na dan otvaranja bisti.

Izvor: list “Sloboda”. Zahvaljujemo porodici Mrgan Đikić na ustupljenom materijalu.

Preuzmi knjigu: Enver Ćemalović, “Mostarski bataljon” (1986.), na stranici Izvori i literatura.

Povezani članci: