Sjećanje na palog borca: Hamid Vuk
Iz stare štampe: Crtice o učesnicima pozadinske borbe (ileglacima) – Hamid Vuk, pali borac sa Partizanskog spomen-groblja, ubijen je u koncentracionom logoru Jasenovac/Stara Gradiška.
ZA SIROTINJU
Noć je uveliko zašla. Niz brankovačke uske ulice išla su tri mladića u njemačkim uniformamam. Dvojica su imali pištolje, treći mašinku. Kod džamije su susreli grupu Talijana, koja ih je ponizno pozdravila i produžila put. “Vojnici” bezbrižno idu. Preskaču omanji zid šehitlučkog harema i između košćela, obazrivo priđoše sa druge strane bivšoj radnji Konforta.
Njihove ruke vješto skidaju ciglu as dućanskog krova. Mrak je. Najednom su prestali da rade. Malo podalje ulicom je prošla patrola. Čim su se udaljili koraci, oni nastavljaju sa skidanjem cigle. Stvoren je otvor. Uvlače se na tavan. Podigli su poklopac i spuštaju se u dućan pomoću konopca. Osvijetlili su dućanske prostorije ručnom lampom. Radnja je puna tekstila i galanterije.
Grupa je počela raditi. Trpaju stvari u vreće i konopcima ih podižu na tavan. Između ostalog opazili su pisaću mašinu i ona se našla u vreći. Prebiraju se ladice. Ispod papirića ukaza se i pištolj. Za kratko vrijeme napunili su tri vreće i sa njima odlaze. Do 3 sata vraćali su se u dućan četiri puta. Sa teškim teretom vraćali su se u bazu. U jednoj brankovačkoj kući preborjali su plijen: 1,000 metara štofa, nekoliko kožnih kaputa, pisaća mašina, pištolj, novca, zimskog veša i drugih sitnica. Nisu zaboravili uništiti ni nekoliko računa poslovnih knjiga dvojice ustaških povjerenika koji su se ugnijezdili, poslije protjerivanja Konforta u njegovoj radnji.
Tri mladića skojevca: Mido Čićić, Hamid Vuk i Husa Orman – tri njemačka vojnika uspjeli su u akciji.
Ujutro su se Hamid i Mido našli kod dućana. Policija je vršila uviđaj i zapisnički je konstatovala štetu. Znatiželjno su Hamid i Mido promatrali policajce i njihovo ispitivanje. U sebi su likovali i mislili: – Samo vi razbijajte glavu ko je, a plijen će još danas biti podijeljen kvartovskoj sirotinji!
Izvor: list “Sloboda”, 1950-tih.
PRILOG: