Mostarski ratni rječnik
O nekim, danas zaboravljenim, mostarskim izrazima i pojmovima iz Drugog svjetskog rata.
- alikalfićluk – dio Mostara u Brankovcu gdje su bile kuće Alikalfića u kojima su se održavali sastanci i pružala pomoć pokretu otpora. Alikalfići su dali više boraca i aktivista, od kojih su tri pala borca sa spomen-pločom na Partizanskom spomen-groblju u Mostaru.
- breda* – vrsta puškomitraljeza italijanske proizvodnje
- bunkeraši – neprijateljski vojnici u bunkeru
- crvena pomoć ili Narodna pomoć – zavoji, hrana, odjeća, lijekovi, sanitetski materijal, prikupljani u Mostaru koji su potom strogo konspirativnim putevima slani u jedinice ili dijeljeni najugroženijim građanima.
- fric – njemački vojnik
- jamari – zlikovci koji su ubijali nedužan narod tako što su ih bacali u jame
- kuća sastanaka – trošna kuća u nekadašnjem policijskom sokaku (danas Ulica Huse Maslića) gdje su se susretali i vodili razgovore aktivisti radničkog pokreta između dva svjetska rata.
- makaronaš – italijanski vojnik
- masovik – dobar organizator, čovjek koji umije okupiti i vezati ljude za sebe, djeluje na široke narodne mase. Riječ ruskog porijekla. Predratnog aktivistu i komunistu Radu Bitangu su često opisivali kao uspješnog masovika kojeg su ljudi voljeli.
- napredni omladinci – revolucionarni omladinci, skojevci
- narodni zajam – raspisan radi nabavljanja raznog materijala za vojsku i druge potrebe borbe.
- petmetkovići – partizani sa malo municije, kojima je ostalo tek nekoliko metaka (E. Ćemalović)
- skauti – naziv za izviđače
- tehnika – štamparija (za letke, proglase i biltene, odnosno izvještaje sa naših i savezničkih frontova, lokalna obavješenja i članke). Postojale su dvije “tehnike” u Mostaru za vrijeme Drugog svjetskog rata: zajednička tehinika Oblasnog i Mjesnog komiteta Partije, i posebna tehnika SKOJ-a. (izvor: Skrivena tvrđava).
- viktorija – repa, šaljivo na njemačko-fašistički propagandni simbol pobjede. Građani Mostara prozvali su krajem 1941. godine repu viktorijom, kada je to bio skoro jedini artikal koji se mogao nabaviti na pijaci. (izvor: M. Seferović)
- zbrojevka – puškomitraljez češke proizvodnje. Takođe nadimak palog borca Ešrefe Bilić.
- zorka* – popularni partizanski naziv za njemački mitraljez.
Na naslovnici: maketa kuće Muštovića u Mostaru gdje se krila “tehnika”. Maketa je bila izložena u nekadašnjem Muzeju revolucije.
PRILOZI:
* Jedna partizanska pjesma:
O djevojke udajte se redom
nas je Tito oženio bredom,
puškom zorkom, najljepšom djevojkom,
curom finom, lakim karabinom.
Modeli mitraljeza “zbrojevka” i “breda”. Izvor: Muzej Bitke na Neretvi, Jablanica.