brošura “Partizanski spomenik u Mostaru” (1980.)
knjiga “Spomenica Mostara 1941-1945.”
drugi dokument ili dokaz o spomen-ploči (na pr. fotografija)
Zlatka VUKOVIĆ
ZLATKA (JOVE) VUKOVIĆ, djev. RADIĆ, rođena 7. aprila 1891.* u Mostaru. Domaćica (po nekim izvorima, po zanimanju radnica), supruga mostarskog revolucionera Gojka Vukovića (1887-1934). Aktivista radničkog pokreta. Prema sjećanjima savremenika, “godinama (je) sav teret oko izdržavanja porodice nosila na svojim plećima; radila je najgrublje poslove po kućama samo da bi djecu podigla i osposobila za život.”
31. jula 1941. godine, u kući porodice Vuković održao se sastanak Mjesnog komiteta KPJ. Ustaše su upale u dvorište. Zlatka je tada čuvala stražu. Bacila je ručnu bombu na ustaše da bi omogućila sinu i drugovima da pobjegnu. To je bila “prva bomba koja je bačena na okupatora u porobljenom Mostaru”. Ustaše su je uhvatile, kao i Ahmeta Sefića, tehničara, člana KPJ, i nakon mučenja streljali istog dana.
Mahmut Đikić i Mustafa Husković uspjeli su da preko bašta izmaknu potjeri. Uhapšeni su i njeni podstanari Dejan i Vera Popović. Slobodan Vuković, Zlatkin sin, uspio je pobjeći u Rodoč kod kuma, koji ga je sutradan izdao ustašama. Istog dana je uhvaćen je i Jusuf Čevro, radnik, sekretar MK KPJ. Jusuf i Slobodan zajedno su strijeljani na Ovojcima, 1. avgusta 1941. godine. U toku NOB-a iz porodice Vuković ginu i preostali članovi: Mladen, đak, na Romaniji 26. avgusta 1941; Radojka, radnica, nakon V neprijateljske ofanzive zarobljena i ubijena u logoru Jasenovac; Rade-Gojko, đak, gine na Ivan-sedlu 1945. godine.
Mjesto pogibije se razlikuje u izvorima: po nekima, Zlatka i Ahmet su streljani u dvorištu mostarske Gimnazije, a po drugim, što je vjerovatno tačnije, u selu Ovojci u Mostarskom blatu. Na Ovojcima je podignut spomenik na kojem su uklesana njihova imena.
U okviru Muzeja Hercegovine otvorena je 1984. godine spomen-kuća Gojka Vukovića sa muzejskom postavkom o životu i djelu porodice Vuković. Tekstilna organizacija u Mostaru nosi ime Zlatke Vuković. Ispred zgrade je i njena bista. Omladinske brigade iz Mostara sa imenom Zlatke Vuković su godinama nakon rata učestvovale u omladinskim radnim akcijama po Mostaru, Hercegovini i šire. Ansambl “Mostarske kiše” posvetio je jednu pjesmu Zlatki i njenoj djeci (pjesma “Zlatka Vuković”, tekst: Mišo Marić, muzika: Josip Sliško).
* U “Spomenici Mostara 1941-1945.” navodi se godina rođenja kao 1891.
grupa autora: Spomenica Mostara 1941-1945; grupa autora (1961): Hercegovina u NOB 1. dio, Beograd, Vojno delo ; grupa autora (1986): Hercegovina u NOB 2. dio, Beograd; група аутора (1986): Херцеговина у НОБ, Београд, https://www.tacno.net/mostar/dani-antifasizma-u-mostaru-2/ ; https://yu-nostalgija.com/prva-partizanska-eksplozija-u-okupiranom-gradu/ https://seaddjulic.blogspot.com/2020/10/ko-brise-vukovice-iz-memorije-mostara.html?m=1 ; https://www.tacno.net/novosti/ora-neretva-pa-ne-budi-nostalgicar/
Fotografija spomen-ploče: S. Demirović, spomenicinob.info.
; porodica Vuković: knjiga o Gojku Vukoviću , Zlatka Vuković u mladosti. Izvor: brošura “Partizanski spomenik u Mostaru”
Poznajete li detalje iz života ove osobe? Pošaljite nam vaše priče i fotografije. Sačuvajmo od zaborava!