brošura “Partizanski spomenik u Mostaru” (1980.)
knjiga “Spomenica Mostara 1941-1945.”
drugi dokument ili dokaz o spomen-ploči (na pr. fotografija)
Radojka G. VUKOVIĆ
RADOJKA (GOJKA) VUKOVIĆ, rođena 22. oktobra 1924.* godine u Mostaru, domaćica, jedina kći poznatih mostarskih revolucionara Gojka i Zlatke Vuković. Član SKOJ-a od 1940. Bila je u Mostaru kad su ustaše upale u njihovu kuću prilikom sastanka mjesnog komiteta 31.7.1941. Tada je njena majka Zlatka bacila prvu bombu u gradu da bi pružila odstupnicu komunistima na sastanku. Radojka se sakrila kod komšinice Zorke Kovačević koja će tih dana izgubiti muža Ristu i sina Borivoja (tih dana su odvedeni u Jadovno gdje su pogubljeni). Zlatku su ustaše streljale par sati kasnije, a sutradan je uhvaćen i streljan i Zlatkin sin i Radojkin brat, Slobodan. Radojka se jedno vrijeme skrivala kod bake i tu šila košulje za partizane, a poslije je otišla u partizanski odred. U Bataljonu je od kraja 1941. (prema Spomenici, proljeća 1942.), bolničarka. Poslije Pete ofanzive i probijanja obruča na Sutjesci, iznemoglim borcima je bilo naloženo da se vrate u Mostar na oporavak. Do tada je Radojka izgubila u NOB majku i dva starija brata, Mladena i Slobodana, a za najmlađeg brata Radu nije znala gdje je. Odlučila je da ne krene za Mostar nego prema Prozoru sa jednom drugaricom. Zarobili su je Nijemci kod Jablanice u junu 1943. i predali ustašama. Ubijena je u logoru Jasenovac iste godine*.
U okviru Muzeja Hercegovine otvorena je 1984. godine spomen-kuća Gojka Vukovića sa muzejskom postavkom o životu i djelu porodice Vuković. Ansambl “Mostarske kiše” posvetio je jednu pjesmu Vukovićima (pjesma “Zlatka Vuković”, tekst: Mišo Marić, muzika: Josip Sliško).
* Na spomen-ploči na porodičnoj kući navedena je 1925. kao godina rođenja. Prema “Spomenici Mostara 1941-1945.”, godina pogibije je 1944.
grupa autora: Spomenica Mostara 1941-1945; Deseta Hercegovačka brigada (spisak boraca); Seferović, Mensur (1981): „Istočno i zapadno od Neretve“, „Narodna armija“, Beograd; Miletić, Antun: “Koncentracioni logor Jasenovac 1941-1945. Dokumenta“, knj. I-II, 1986, knj. III, 1987, knj. IV, 2007, str. 2500, Narodna knjiga, Gambit, Belgrade, Jagodina ; Spomen-područje JASENOVAC; Konjhodžić, Mahmud (1981): “Mostarke”: fragmenti o revolucionarnoj djelatnosti i patriotskoj opredjeljenosti žena Mostara, o njihovoj borbi za slobodu i socijalizam, Opštinski odbor SUBNOR-a Mostar; https://www.portalnovosti.com/mostarke-otpor-u-zicama
Fotografija: S. Demirović.
porodica Vuković: knjiga o Gojku Vukoviću
Poznajete li detalje iz života ove osobe? Pošaljite nam vaše priče i fotografije. Sačuvajmo od zaborava!