brošura “Partizanski spomenik u Mostaru” (1980.)
knjiga “Spomenica Mostara 1941-1945.”
drugi dokument ili dokaz o spomen-ploči (na pr. fotografija)
Rade A. BITANGA
RADOSLAV RADE (ANDRIJE) BITANGA, rođen 16. januara 1891. u Mostaru. Grafički radnik. Prekaljeni predratni komunista, sindikalni radnik i borac za radnička prava, osnivač Sindikata tipografskih radnika, blizak saradnik osnivača KPJ u Mostaru Gojka Vukovića (muža Zlatke Vuković), član i funkcioner KPJ od osnivanja. Iz hrvatske porodice porijeklom iz sela Rakitna u posuškom kraju, ostao je siroče sa 9 godina. Odrastao je kod gostioničara Kramera koji ga je poslao na tipografski zanat u Mostar. Prema M. Konjhodžiću, „kao vrlo mlad momak stupio je na poprište borbe radnika za bolji život“. Na parlamentarnim izborima 1938. godine, nosilac liste Stranke radnog naroda za cijelu Hercegovinu. Hapšen više puta (odrobijao je tri godine u Sremskoj Mitrovici sa Gojkom Vukovićem koji mu je bio mentor), a posljednji put 2. septembra 1940. godine zbog protestnog generalnog štrajka u Mostaru u kojem je učestvovalo preko 2.000 radnika, sva preduzeća i zanatske radionice, kao i Rudnik mrkog uglja, izazvanog zabranom aktivnosti “Veleža” kao stjecišta naprednih ideja. Sproveden u kaznionicu Lepoglava. U istoj grupi su uhapšeni drugi članovi mostarske partijske organizacije: Nikola Abramović Bjelica, Mustafa Bjelavac, Mustafa Alajbegović, Smajo Brkić, Hasan Kreso, Slavko Balać, Luka Knežić. U drugoj grupi su uhapšeni Mustafa Humo, Velija Hujdur, Vasilije Tošić, Mile Ćećez, Ljubo Ajvaz, Rade Majstorović i Rudolf Hrozniček. Ubijen od ustaša 1941. godine.
Muž Darinke Bitanga, otac Neđe i Nede Bitanga. Upamćen kao „krupna ljudina, (…) sušta dobrota od čovjeka, masovik, čovjek koga su ljudi voljeli, kao i on ljude.“
Poslije rata jedan grafički zavod u Mostaru nazvan je po Radi Bitangi. Radi Bitangi je otkrivena bista 1965. godine. Sudbina biste je trenutno nepoznata.
grupa autora (1986): Hercegovina u NOB 2. dio, Beograd; Seferović, Mensur (1957): „Tajna partijske ćelije“, Sarajevo; Konjhodžić, Mahmud (1981): “Mostarke”: fragmenti o revolucionarnoj djelatnosti i patriotskoj opredjeljenosti žena Mostara, o njihovoj borbi za slobodu i socijalizam, Opštinski odbor SUBNOR-a Mostar; grupa autora: Spomenica Mostara 1941-1945.
Fotografija spomen-ploče: S. Demirović (2018.); fotografija palog borca: arhiv K.D.Miletić, knjiga “Gojko Vuković”
Poznajete li detalje iz života ovog borca? Pošaljite nam vaše priče i fotografije. Sačuvajmo od zaborava!