brošura “Partizanski spomenik u Mostaru” (1980.)
knjiga “Spomenica Mostara 1941-1945.”
drugi dokument ili dokaz o spomen-ploči (na pr. fotografija)
Natko N. BALAĆ
NATKO (NIKOLE) BALAĆ, rođen 16. decembra 1912. u Kistanju kod Knina*, najstariji od četiri poginula sina u porodici Balać. Živio s porodicom u Mostaru, gdje je završio Gimnaziju, a pravni fakultet u Beogradu. Predratni član KPJ. Radio kao pravnik u Glavnoj pošti u Beogradu, gdje je nakon okupacije radio na povezivanju izbjeglih članova KPJ iz Mostara sa partijskim organizacijama u Srbiji i upućivanju Mostaraca i drugih boraca u partizanske jedinice. Poginuo u borbi sa Bugarima 1943. godine kod Niša (u Blacama kod Prokuplja*).
ODLOMCI IZ LITERATURE:
„Ilinka je već u ratu saznala da su joj tri sina poginula, ali se Natku nadala kada se rat završio, iako za nj nikad ništa četiri ratne godine nije čula. A jednom se bila pronijela vijest da se Natko javio. Majka se obradovala kad je to čula. Ali jednog dana je Slava dobila poruku od Ilinke da odmah dođe kući. Kad je stigla našla je očajnu majku raspletenih kosa kako ih čupa plačući. Pokazala je kćerki kartu u kojoj su iz Beograda javili da je Natko poginuo.“ (Mahmud Konjhodžić, Mostarke, str 245)
Iz sjećanja Pavla Neimarovića, izbjeglice u Beogradu 1941. godine:
„Čim smo se smjestili, istog popodneva nas je posjetio Natko Balać, pravnik koji je od prije rata živio u Beogradu, inače najstariji brat Balaća iz Mostara i naš komšija iz ulice (poginuo je kod Niša 1943. godine kao posljedni od četvorice braće Balaća koji su pali u NOP-u). Meni i Vasi je naredio da u sljedeću nedjelju prijepodne dođemo na sastanak u njegovu kancelariju u Glavnoj pošti u Beogradu. Dao nam je broj sobe i sprat. Znao je da smo skojevci i nije rekao zašto nas zove (…)“.
Tri Natkova brata su poginula u NOB-u: Slavko Balać, Đorđo Balać i Boro Balać. Jedna ulica u Mostaru nazvana je po braći Balać.
* podaci iz knjige “Spomenica Mostara 1941-1945.”
Konjhodžić, Mahmud (1981): “Mostarke”: fragmenti o revolucionarnoj djelatnosti i patriotskoj opredjeljenosti žena Mostara, o njihovoj borbi za slobodu i socijalizam, Opštinski odbor SUBNOR-a Mostar; grupa autora (1986): Hercegovina u NOB 2. dio, Beograd; grupa autora: Spomenica Mostara 1941-1945 Fotografije: https://www.klix.ba/vijesti/bih/vandalizam-kakav-se-ne-pamti-evo-sta-smo-jutros-zatekli-na-partizanskom-groblju-u-mostaru/220615028
Fotografije: arhiv K.D. Miletić.
Poznajete li detalje iz života ovog borca? Pošaljite nam vaše priče i fotografije. Sačuvajmo od zaborava!