brošura “Partizanski spomenik u Mostaru” (1980.)
knjiga “Spomenica Mostara 1941-1945.”
drugi dokument ili dokaz o spomen-ploči (na pr. fotografija)
Husref S. KRPO
HUSREF (SULEJMANA) KRPO, rođen u Mostaru 15. aprila 1912. godine, studirao u Beogradu i Zagrebu. Kao student bavio se raznim sportovima i bio prvak Jugoslavije u skijanju među studentima. Studirao je germanistiku. Poslije završenih studija radio kao profesor u Skoplju, od oktobra 1940. godine, ali ne za dugo, jer je pozvan u rezervu u 32. pješadijskom puku. Učestvovao kao poručnik u borbama na albanskom frontu. Poslije kapitulacije izbjegao zarobljeništvo i kao dobar planinar, vratio se u Mostar preko planina u oficirskom odijelu. Poslije se zaposlio kao profesor mostarske Gimnazije i Trgovačke akademije. Ubrzo se uključio u ilegalni pokret. Tražio je od partijske organizacije da ide u partizane, što mu je dozvoljeno tek u februaru 1942. godine. U NOV i POJ stupio marta 1942. u 1. udarni partizanski bataljon u istočnoj Hercegovini. Politički radnik u Štabu Bataljona, član KPJ. Zarobljen od četnika u vrijeme četničkog puča i talijansko-četničke ofanzive 30. maja 1942, nakon napada na bolnicu u Zvjerini. Ubijen kod Viduške jame, selo Morče kod Bileće. Tijela streljanih su bačena u jamu.
Husref Krpo je jedan od tri profesora Mostarske gimnazije čije je ime nakon rata bilo zabilježeno na spomen-ploči. Ploča je nestala bez traga u vrijeme ratnih zbivanja 1992-1995. Njegovo ime je takođe bilo na spomen-ploči u Trgovačkoj akademiji u Mostaru.
Brat palog borca Ejuba Krpe. Jedna ulica u Mostaru nosi ime braće Krpo.
Iz sjećanja saboraca:
„Nažalost, ova naša relativno dobro organizovana bolnica nije bila dugog vijeka. Neprijatelj je počeo napad na ovu teritoriju i morali smo da se spremamo na povlačenje. Tako je jedne noći stigao u povlačenju, iz Izgora sa svojim ranjenicima, dr Mujić u našu bolnicu. Poslije nekoliko dana napali su četnici i našu bolnicu. Čitav dan su se vodile borbe oko bolnice. Ona je bila meta napada, a naveče smo bili opkoljeni i zarobljeni (…) . Grupu koju su izdvojili zatvorili su u izbu susjednih kuća i tamo ih mučili. Od njih su noću 29/30 maja 1942. odveli i bacili u Vidušku jamu: Rista-Ćiću Milićevića, Husrefa Ćišića i Husrefa Krpu iz Mostara, Aku Selimovića i Sejfudina Selimovića iz Bileće i Hasibu Ramović i Aku Kazazića iz Nevesinja.
Članak o Husrefu: https://partizansko.info/husref-krpo-pionir-jugoslovenskog-skijanja-pali-borac-sa-partizanskog/
U prilogu: biografija H. Krpe (Vlajko Skiba, “Na posljednjem ispitu”, izvor: CIDOM)
Konjhodžić, Mahmud (1981): “Mostarke”: fragmenti o revolucionarnoj djelatnosti i patriotskoj opredjeljenosti žena Mostara, o njihovoj borbi za slobodu i socijalizam, Opštinski odbor SUBNOR-a Mostar; grupa autora (1961): Hercegovina u NOB 1. dio, Beograd, Vojno delo; Džemil Šarac, članak „Sa Mostarcima“, Hercegovina br 9, str 221; https://poskok.info/mostarke-u-doba-okupacije-sloboda-nije-stigla-iz-bajke/ ; grupa autora: Spomenica Mostara 1941-1945., članak “Ulica braće Krpo”, Š. Pašić (ustupio CIDOM), Vlajko Skiba, “Na posljednjem ispitu” (1971.)
Fotografije borca: arhiv porodice Krpo Demirović. Fotografija spomen-ploče: S. Demirović (2018).
Poznajete li detalje iz života ovog borca? Pošaljite nam vaše priče i fotografije. Sačuvajmo od zaborava!