brošura “Partizanski spomenik u Mostaru” (1980.)
knjiga “Spomenica Mostara 1941-1945.”
drugi dokument ili dokaz o spomen-ploči (na pr. fotografija)
Husref H. ĆIŠIĆ
HUSREF (Huseina Husage) ĆIŠIĆ, rođen 5. septembra 1909. u Mostaru. Pravnik. Član SKOJ-a od 1927. i KPJ od 1929. Predratni komunista-revolucioner, hapšen i osuđen od Državnog suda za zaštitu države maja 1933. na jednu i po godinu robije. Sekretar ćelije KPJ u Mostaru 1939/40. U NOV i POJ stupio marta 1942, rukovodio kulturno-prosvjetnim radom u Prvom udarnom hecegovačkom bataljonu. Borac, zarobljen i ubijen kod Viduške jame, selo Morče, kod Bileće, u napadu na bolnicu u Zvjerini u četničkom puču i za vrijeme talijansko-četničke ofanzive 30. maja 1942.
Posmrtni ostaci Husrefa Ćišića su nakon rata preneseni i sahranjeni na Partizanskom spomen-groblju u Mostaru. Izvor: arhiv Radmila Brace Andrića.
Iz sjećanja saboraca:
„Nažalost, ova naša relativno dobro organizovana bolnica nije bila dugog vijeka. Neprijatelj je počeo napad na ovu teritoriju i morali smo da se spremamo na povlačenje. Tako je jedne noći stigao u povlačenju, iz Izgora sa svojim ranjenicima, dr Mujić u našu bolnicu. Poslije nekoliko dana napali su četnici i našu bolnicu. Čitav dan su se vodile borbe oko bolnice. Ona je bila meta napada, a naveče smo bili opkoljeni i zarobljeni (…) . Grupu koju su izdvojili zatvorili su u izbu susjednih kuća i tamo ih mučili. Od njih su noću 29/30 maja 1942. odveli i bacili u Vidušku jamu: Rista-Ćiću Milićevića, Husrefa Ćišića i Husrefa Krpu iz Mostara, Aku Selimovića i Sejfudina Selimovića iz Bileće i Hasibu Ramović i Aku Kazazića iz Nevesinja.“
Otac Husrefa je Husaga Ćišić, predratni političar, kritik austrougarskih vlasti (zbog čega je robijao) i kasniji antifašista, koji je oktobra 1941. godine bio inicijator i potpisnik Rezolucije građana Mostara. Rezolucijom su jednodušno osuđeni progoni, otimačina imovine, sistematska ubijanja i deportacije srpskog i jevrejskog stanovništva u brojne logore smrti. Poznat je i po tome što je zahtijevao da se grbu Jugoslavije doda i šesti plamen koji bi predstavljao Bošnjake.
Husref je brat poginulog borca Mithada Ćišića. Jedna ulica u Mostaru nosi naziv “braća Ćišić”.
Ćemalović, Enver (1986): Mostarski bataljon, Mostar; Seferović, Mensur (1957): „Tajna partijske ćelije“, Sarajevo; grupa autora (1961): Hercegovina u NOB 1. dio, Beograd, Vojno delo; grupa autora (1986): Hercegovina u NOB 2. dio, Beograd; grupa autora (1986): Hercegovina u NOB 4. dio, Beograd; Džemil Šarac, članak „Sa Mostarcima“, Hercegovina br 9, str 221; https://bs.wikipedia.org/wiki/Husaga_%C4%86i%C5%A1i%C4%87 ; https://mostarski.info/husein-husaga-cisic/; Članak u Pravdi 12.6.1933; grupa autora: Spomenica Mostara 1941-1945.
Fotografija: S. Demirović
Poznajete li detalje iz života ovog borca? Pošaljite nam vaše priče i fotografije. Sačuvajmo od zaborava!