brošura “Partizanski spomenik u Mostaru” (1980.)
knjiga “Spomenica Mostara 1941-1945.”
drugi dokument ili dokaz o spomen-ploči (na pr. fotografija)
Borivoje D. ZUROVAC
BORIVOJE BORO (DRAGE) ZUROVAC, rođen 18. aprila 1920. (prema podacima u “Spomenici Mostara 1941-1945.”) u Mostaru, bravar. Istaknuti aktivista i prvoborac, član SKOJ-a i KPJ, član MK SKOJ-a za Mostar. Bio u prvoj grupi dobrovoljaca, 28 mostarskih komunista, koja se uputila na teren istočne Hercegovine da radi na razvijanju ustanka u istočnoj Hercegovini ljeta 1941. Odred, kojim je rukovodio Savo Medan, krenuo je poslije 9 sati naveče iz mahale Bjelušine, naoružan sa 16 pušaka, po 150 metaka na svaku pušku. Svaki borac je imao revolver i najmanje po dvije „kragujevke“.
Zabilježena je i jedna epizoda prikupljanja oružja u gradu u kojoj je učestvovao Boro:
„Po padu mraka Života je sakupio grupu komunista i nas skojevaca. U našoj grupi smo bili: Boro Balać, Đole Balać, Obrad Slijepčević, Boro Radan, Boro Zurovac, Gojko Samardžić, Ibro Džeferović, Vasa Maslo, Todor Neimarević i ja. Ušli smo u napuštene zgrade u krugu kasarne divizije. Ušli smo preko zida na Pešinovcu, jer se čulo da je na kapiji straža. Napolju su ostali Gojko Samardžić i Boro Radan, da nam čuvaju stražu i čekaju da im dodajemo ono što iznesemo. Po Životinom uputstvu iznosili smo samo vojničku opremu: oružje, municiju, bombe, šatorska krila, topografske karte, i drugo. Tako smo izneli 17 vojničkih pušaka, kalibra 7,9 mm, dva sanduka puščane municije i dva sanduka ručnih bombi, otvoren sanduk municije za pištolj 9 mm, dosta rasute puščane municije, sakupljene u torbicu i šatorsko krilo, više šatorskih krila, mnogo topografskih karata, 2 pištolja, 2 busole, te jednu pisaću mašinu i raznih sitnica – hartije, olovaka i bojica. To smo dodavali Gojku i Bori, a oni su prenosili preko ulice i sklanjali iza kapije Novog groblja. Zatim smo sve to prenijeli u groblje i sklonili u grobnice i u travu između njih, a slijedećeg dana prenijeli u Orlovo gnijezdo.”
Iz odreda se vratio u Mostar. Uhapšen od strane Italijana zbog sabotaže – požara u Fabrici duhana u Mostaru aprila 1942, kada je do temelja izgorila velika skladišna zgrada. Tom prilikom su streljani Savo Delić, Šefkija Pašić, Jovan Žerajić i Husnija Rebac. Ostali uhapšenici u odvedeni u zatvore ili logore po Dalmaciju, a četvoricu istaknutih aktivista, dr Zvonka Marića, Vinka Džidića, Tripu Uljarevića i Borivoja Zurovca su odmah po dovođenju u Herceg-Novi streljali na Kamenom juna 1942.
grupa autora: Spomenica Mostara 1941-1945 ; grupa autora (1961): Hercegovina u NOB 1. dio, Beograd, Vojno delo; grupa autora (1986): Hercegovina u NOB 2. dio, Beograd; Drago Karlo Miletić, članak „Italijanska reokupacija Mostara (septembar 1941 – juni 1943), Hercegovina br 7, str 119
Fotografija: https://www.facebook.com/photo?fbid=3233192493674790&set=pcb.3233220807005292
Fotografija spomen-ploče: S. Demirović.
Poznajete li detalje iz života ove osobe? Pošaljite nam vaše priče i fotografije. Sačuvajmo od zaborava!