brošura “Partizanski spomenik u Mostaru” (1980.)
knjiga “Spomenica Mostara 1941-1945.”
drugi dokument ili dokaz o spomen-ploči (na pr. fotografija)
Sulejman S. LEHO
SULEJMAN MAHO (SALIHA) LEHO, rođen 19. avgusta 1921. u Blagaju kod Mostara, soboslikar. Član SKOJ-a od 1941, u Bataljonu od decembra 1941. Borac, zarobljen od domobrana u četničkom puču, prilikom borbi oko škole u Bijeloj u noći između 14. i 15. juna 1942, na položajima iznad Konjica.
Iz četničkog obruča u kom je oko 120 četnika opkolililo oko 50 partizana, Sulejman se uspio probiti ali, kako je zaostajao od grupe jer je bio s ranjenim drugom, uhvaćen je i otpremljen u Jasenovac. U jednom izvoru stoji da je “upućen u logor na priedlog Zaštitnog redarstva za grad Sarajevo i v.ž. Vrhbosna na vrieme od 3 godine, borio se u odmetničkim redovima”. Ubijen je u Jasenovcu 1942. godine.
U Blagaju se nalazi spomen-ploča palim borcima na kojoj je i ime Sulejmana Lehe.
ODLOMAK IZ LITERATURE – o napadu na školu u Bijeloj:
“Poslije žestokog napada, četnici su više puta poimenično pozivali naše drugove da se predaju jer im nema spasa. Naši drugovi su im odgovorili vatrom i započela je neravnopravna borba, koja je trajala čitav dan 15. juna. Uspostavljena je veza između dvadesetak drugova, koji su se nalazili u prizemlju, i desetak drugova koji su bili na spratu, na taj način što je probijen plafon. Odbranom je rukovodio Stjepan Šulentić. Zaposjeli su sve prozore, a jedan dio koji je bio u potkrovlju, mogao je uspješno da osmatra i tuče četnike. (…) U okršaju je poginulo 16 partizana: Stjepan Šulentić Šule – student iz Mostara, Harno Taslaman – radnik iz Mostara, Sulejman Cilić – đak iz Jablanice, Togo Finci – đak iz Sarajeva, Kabiljo Montiljo – đak iz Sarajeva, Ranko Kosjerina – radnik iz Mostara, Hivza Brkić – đak iz Mostara, Remzo Ćišić – radnik iz Mostara, Avdo Bošnjak – radnik iz Mostara, Milan Ivetić – radnik iz Mostara, Muhamed Šapuh – radnik iz Mostara, Avdo Vejzović – radnik iz Mostara, Muhamed Zalihić – radnik iz Mostara, Ahmet Grčić – student iz Konjica, Mujo Hubana – seljak iz Bijelog Polja kod Mostara, Ibro Dizdarević – radnik iz Mostara, Avdo Duranović (…) Dio prve grupe se probio, a druga grupa, u kojoj su bili Enes Orman, Meha Taso, Beća Trbonja, pala je prilikom proboja, u ruke neprijatelja i dospjela u konjički zatvor. Drugovi Branko Premužić i Sulejman Leho probijali su se veoma teško, jer je Branko bio ranjen i ozlijeđen u kičmu pa su uhvaćeni i sprovedeni u logore. Sulejman Leho je ubijen u Jasenovcu, a Branko je ostao živ, prošavši kroz mnoge logore.”
Ćemalović, Enver (1986): Mostarski bataljon, Mostar; grupa autora (1986): Hercegovina u NOB 4. dio, Beograd ; Halilbegović, Nihad (2006): Bošnjaci u jasenovačkom logoru, Sarajevo ; grupa autora: Spomenica Mostara 1941-1945.
Fotografija: S. Demirović
Poznajete li detalje iz života ovog borca? Pošaljite nam vaše priče i fotografije. Sačuvajmo od zaborava!