brošura “Partizanski spomenik u Mostaru” (1980.)
knjiga “Spomenica Mostara 1941-1945.”
drugi dokument ili dokaz o spomen-ploči (na pr. fotografija)
Đorđo N. BALAĆ
ĐORĐE ĐOLE (NIKOLE) BALAĆ, rođen 26. avgusta 1916. godine u Benkovcu (Kistanju kod Knina*), živio u Mostaru. Radio kao limarski radnik. Predratni član KPJ i član Mjesnog komiteta SKOJ-a. Bio je u prvom, neuspješnom odredu, grupi mostarskih komunista koja je 17. jula izašla iz Mostara. Zarobljen od ustaša u Podveležju jula 1941 i ubijen.
Odred je razbijen na planini Velež dan kasnije, na mjestu Jarac Kuk gdje su se dobrovoljci odmarali, dozvoliviši da ih grupa od 7-8 ustaša iznenadi. Kako je utvrđeno: “…nastradali (su) zbog nebudnosti. Kada su se probili do Jarac-kuka, stali su da se odmore. Poslali su Đolu Balaća da vidi ko živi u okolnim selima. Međutim, prije nego što je došao u selo, presrela ga je patrola seoskih ustaša i odmah mu vezala ruke. Kako su ga poveli u pravcu odakle je i došao, on je u jednom trenutku zaprijetio svojim pratiocima, govoreći da su njegovi drugovi u blizini. Time je htio drugovima dati mogućnost da se pripreme, ali ga oni nisu čuli. Ustaše su odmah otvorile vatru. Neiskustvo je skupo plaćeno. Pripadnici odreda su se, nakon pucnjave, razbježali (…)”. Đole Balać, Smajo Brkić, Mustafa Alajbegović su uhvaćeni”. Po zarobljavanju, Đorđo je ubijen (izvori navode dvije verzije smaknuća – ili je odmah ubijen ili “poveden nekud u logor, ali u Jablanici izvučen iz voza i ubijen”).
O Đorđu je rečeno da je bio “uzor mostarskoj omladini”.
Tri Đorđova brata su poginula u NOB-u: Natko Balać, Slavko Balać i Boro Balać. Jedna ulica u Mostaru nazvana je po braći Balać.
grupa autora (1961): Hercegovina u NOB 1. dio, Beograd, Vojno delo; grupa autora (1986): Hercegovina u NOB 2. dio, Beograd ; grupa autora (1986): Hercegovina u NOB 4. dio, Beograd; Seferović, Mensur: Mostarski kolopleti, edicija “Mostar u borbi za slobodu”, knjiga 8, Mostar; grupa autora: Spomenica Mostara 1941-1945
Fotografije: arhiv K.D. Miletić.
Poznajete li detalje iz života ovog borca? Pošaljite nam vaše priče i fotografije. Sačuvajmo od zaborava!