brošura “Partizanski spomenik u Mostaru” (1980.)
knjiga “Spomenica Mostara 1941-1945.”
drugi dokument ili dokaz o spomen-ploči (na pr. fotografija)
Ahmet S. PINTUL, narodni heroj
AHMET* (SELIMA) PINTUL, rođen 23. juna 1922. u Mostaru. Poslije osnovne škole, izučio je bravarski zanat i krajem 1940. godine se zaposlio u Rudniku mrkog uglja u Mostaru. Još dok je učio zanatsku školu, priključio se omladinskom revolucionarnom pokretu, a kasnije se priključio i radničkom. Član SKOJ-a od 1940. i KPJ od 1942. Fudbaler “Veleža”.
Poslije okupacije Jugoslavije, 1941. godine, zajedno sa svojim drugom Mladenom Balordom, formirao je u Mostaru Udarnu omladinsku grupu. Jula 1941. godine, grupa je izvršila akciju u italijanskoj kasarni Sjevernog logora. Tačno u ponoć, poslije prolaska italijanske patrole, grupa je ušla kroz prozor u zgradu kasarne. Pored zaspalih Italijana, ilegalci su iz kasarne iznijeli oružje i kroz prozor izbacili iz magacina 60 kompletnih uniformi. Opremu su prvo sklonili, a zatim odnijeli u partizanski odred. Kad je ranjeni Esad Fejić bio uhvaćen, on i Mladen Balorda su se predstavili kao ustaše, „preuzeli“ Fejića, izdali “potvrdu o preuzimanju” ustašama iz pratnje, nakon čega su pobjegli (Esada su kasnije liječili mostarski doktori na skrivenom mjestu).
Novembra 1941. godine, Ahmet je stupio u Konjički partizanski bataljon i sa njim učestvovao u mnogim borbama na terenu Konjica. Poslije je ovaj bataljon uključen u sastav Desete hercegovačke udarne brigade. Jedna od prvih borbi u kojoj se istakao bila je novembra 1941. godine, kada je zajedno sa oko 40 partizana, napravio zasedu brojnijim ustaškim snagama. Potom je u napadu na Žepče krajem 1942. godine, zajedno sa bombašima, među prvima upao u ovo mjesto i likvidirao posadu teškog mitraljeza koja se nalazila na oklopnom vozilu. Prilikom borbi za Prozor, februara 1943. godine, među prvima je ušao u grad, ali je bio teško ranjen. Saborci su ga tada iznijeli pod kišom metaka.
Poslije ozdravljenja, postao je zamjenik komandira Druge čete Mostarskog bataljona Desete hercegovačke birgade. Na Porimu je njegov bataljon, u sadejstvu sa još dva partizanska bataljona, vodio teške borbe sa četnicima i Italijanima. U toku borbe na Sutjesci, juna 1943. godine, Mostarski bataljon je bio potpuno desetkovan. Ahmet je tada predvodio bombašku grupu, koja je uspela da uništi tri mitraljeska gnijezda. Poslije bitke na Sutjesci, Ahmet je sa grupom preostalih boraca otišao na Boračko jezero, kod Mostara.
Poslije mjesec dana, prilivom novih boraca iz Mostara, ova partizanska grupa je narasla i od nje je bio formiran novi Mostarski partizanski bataljon, a za njegovog komandanta je postavljen Ahmet. Aprila 1944. godine, njegov bataljon je marširajući prema Konjicu, pod brdom Grad, u zaseoku Moslište, kod sela Džepi, zastao da odmori. Ahmet je tada odlučio da na brdu napravi zasjedu domobranima, koji su trebali u svanuće da tuda prođu, na putu ka Konjicu. Međutim, umjesto domobrana, naišla je kolona 29. hercegovačke udarne divizije i tada je došlo do kratke borbe, u kojoj je poginulo nekoliko boraca, među kojima i Ahmet Pintul.
Ukazom Prezidijuma Narodne skupštine Federativne Narodne Republike Jugoslavije, 20. decembra 1951. godine, proglašen je za narodnog heroja. Godine 1965. njegovi posmrtni ostaci su prenijeti i sahranjeni na Partizanskom groblju u Mostaru. U Mostaru na Trgu rudara u naselju Rudnik 21. decembra 1985. otkrivena je njegova bista. Bista je uklonjena prva nakon rata 1992-95, a i pijedestal je nestao 2016. godine. Na tom mjestu je sagrađen spomenik rata 1992-95.
Ahmetova sestra Ema Pintul Elezović je bila udana za palog borca Ziju Elezovića.
* U knjigama “Spomenica Mostara 1941-1945.” i “Mostarci narodni heroji Jugoslavije” zabilježen kao Ahmed.
ODLOMAK IZ LITERATURE:
“Kod s. Džepa 13. aprila dogodio se nesrećan sudar između glavnine Mostarskog bataljona i 3. čete 1. bataljona 12. hercegovačke brigade, koja se, prateći rukovodioca Politodjela 29. divizije, vraćala iz Bosanske krajine. Oko svitanja četna kolona od 32 borca, ušla je u zasjedu Mostarskog bataljona. Bataljon je, zaveden jednoobraznim uniformama — zaključio da se radi o neprijatelju. Oštar vatreni okršaj trajao je oko pola sata da bi bio prekinut poslije međusobnog raspoznavanja. Tom prilikom poginula su tri borca Mostarskog bataljona, među kojima i narodni heroj Ahmed Pintul, komandant Bataljona, radnik iz Mostara (…)”
U prilogu je kratka biografija narodnog heroja Ahmeda Pintula (Refik Hamzić, “Mostarci narodni heroji Jugoslavije“, 1986. Izvor: CIDOM)
grupa autora: Spomenica Mostara 1941-1945; Ćemalović, Enver (1986): Mostarski bataljon, Mostar; Seferović, Mensur (1964): Partizanski kolopleti, „Narodna armija“, Beograd; grupa autora (1961): Hercegovina u NOB 1. dio, Beograd, Vojno delo; Komnenović, Danilo; Kreso, Muharem (1979): 29. hercegovačka divizija, IZ, Beograd; Seferović, Mensur (1955): Drugovi iz bataljona, “Narodna prosvjeta”, Sarajevo; Seferović, Mensur (1957): „Tajna partijske ćelije“, Sarajevo; Konjhodžić, Mahmud (1981): “Mostarke”: fragmenti o revolucionarnoj djelatnosti i patriotskoj opredjeljenosti žena Mostara, o njihovoj borbi za slobodu i socijalizam, Opštinski odbor SUBNOR-a Mostar; http://rsdvelezmostar.blogspot.com/p/fk-velez.html ; https://www.spomenicinob.info/search?search=pintul; https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih/povratak-narodnih-heroja-na-ulice-449064 Fotografija: S. Demirović (speomen-ploča); Narodni Heroj – Ahmet Pintul Iz Mostara ( Bosna I Hercegovina ) (yu-nostalgija.com); https://www.facebook.com/TitovaJugoslavijaOfficial/posts/3532285633559931/;https://www.xiwl.com/w/index.php/Pintul,_Ahmet ; Narodni heroji Jugoslavije N-Ž, Institut za savremenu istoriju, Partizanska knjiga, Ljubljana, Narodna knjiga, Beograd, Pobjeda, Titograd, 1982.
Dokument is arhiva Radmila Brace Andrića potvrđuje da je Ahmet Pintul sahranjen na Partizanskom spomen-groblju u Mostaru.
Poznajete li detalje iz života ovog borca? Pošaljite nam vaše priče i fotografije. Sačuvajmo od zaborava!