brošura “Partizanski spomenik u Mostaru” (1980.)
knjiga “Spomenica Mostara 1941-1945.”
drugi dokument ili dokaz o spomen-ploči (na pr. fotografija)
Slobodan G. VUKOVIĆ
SLOBODAN (GOJKA) VUKOVIĆ, rođen 27. jula 1919. u Mostaru. Građevinski tehničar. Član SKOJ-a od 1939, i KPJ od 1940, član MK SKOJ-a za Mostar. Sin revolucionera i komuniste Gojka Vukovića. Fudbaler “Veleža”. Nakon oružanog otpora ustašama jula 1941, uhapšen i streljan.
U kući porodice Vuković održao se sastanak Mjesnog komiteta KPJ 31. jula 1941. Ustaše su upadale u dvorište. Majka Zlatka, koja je čuvala stražu, bacila je ručnu bombu na ustaše da bi omogućila sinu Slobodanu i drugovima da pobjegnu. Ustaše su je uhvatile, kao i Ahmeta Sefića, tehničara, člana KPJ, i nakon mučenja streljali ih istog dana u dvorištu Gimnazije*. Uhapšeni su i njeni podstanari Dejan i Vera Popović. Slobodan je uspio pobjeći u Rodoč kod kuma Stojana Opančara, koji ga je sklonio u jednu pećinu, a sutradan 1. avgusta 1941. izdao ustašama. Slobodana su ustaše zatekli na spavanju. Dva omladinca, Sulejman Rebac i Muhamed Kreso koji su tu čuvali krave, vidjeli su kako su Slobodanu „oko vrata vezali kožni opasač i tako ga vukli do kamiona. Strpali su ga unutra, onako s kaišem oko vrata“. Proveli su ga kroz grad „divljački vičući da je uhvaćen. A on, pretučen, s kaišem o vartu, naslonjen na kabinu kamiona, stajao je klonule glave“. Istog dana je uhvaćen je i Jusuf Čevro, radnik, sekretar MK KPJ. Obojica su mučena u zgradi mostarske Gimnazije, koju su vlasti bile pretvorile u zatvor. Jedan očevidac (ustaša Cavo, švercer koga su kuriri izvukli iz Mostara u bataljon) je kasnije pričao da su Slobodana „vezali za noge i vukli niza stepenice, tako da mu je glava udarala o rub svakog kamenog stepenika, sve do prizemlja“. U verziji događaja koje je prepričao publicista Mensur Seferović, prilikom mučenja, Slobodan je rekao ustašama koji su „kamama prisiljavali žrtvu da izda svoje drugove“: “»Da, ja sam komunista i znam gdje se kriju mnogi drugovi, ali uzalud vam je sve!« (…) Krv je tekla, otkidani su dijelovi tijela, ali Slobodan je ćutao i ćuteći umro. Gledajući ga iskasapljena, (ustaški satnik Poglavnikove tjelesne bojne) Herenčić je rekao: — Ako su svi komunisti ovakvi. . . mi nećemo ništa uspjeti protiv njih.“ Slobodan i Jusuf su tog istog 1. avgusta 1941. likvidirani u selu Ovojci kod Mostarskog blata. Po Mostaru su bili istaknuti plakati o njihovom streljanju. Na Ovojcima je podignut spomenik streljanima na kojem su uklesana njihova imena.
Slobodan je drugi sin Zlatke Vuković, brat boraca Mladena, Rade i Radojke Vuković koji će takođe poginuti tokom rata.
U okviru Muzeja Hercegovine otvorena je 1984. godine spomen-kuća Gojka Vukovića sa muzejskom postavkom o životu i djelu porodice Vuković. Ansambl “Mostarske kiše” posvetio je jednu pjesmu Vukovićima (pjesma “Zlatka Vuković”, tekst: Mišo Marić, muzika: Josip Sliško). Svojim poginulim prijateljima iz školskih dana, mostarski i beogradski pjesnik Svetislav Mandić (Mostar, 08.03.1921 — Beograd, 04.10.2003) posvetio je pjesmu “Onaj sudnji dan”. Slijedeći stihovi se odnose na Slobodana Vukovića:
“(..:)
A kako ću ja tada stati pred lica svojih bližnjih,
pred one koje sam nadživeo toliko decenija,
a koji su mi nekad bili vršnjaci,
pred one koji su otišli razmrskanih čela
onog neshvatljivog leta kada su imali dvadeset
godina.
Koga ću tu sresti,
s kim rečito ćutati, nemo razgovarati?
…
Ili, kako stati pred lice onog drugog Slobodana,
lepog Zlatkinog sina
što je učio tehniku u Sarajevu.
Cela njegova kuća se iskopala,
pa više nema Vukovića u Donjoj mahali.”
Pročitajte pjesmu u cijelosti ovdje.
https://yu-nostalgija.com/prva-partizanska-eksplozija-u-okupiranom-gradu/ ; Seferović, Mensur (1970): Pred očima grada, »Informativni centar Mostar«, nagrada »14. Februar « Skupštine opštine Mostar, 1970. ; Konjhodžić, Mahmud (1981): “Mostarke”: fragmenti o revolucionarnoj djelatnosti i patriotskoj opredjeljenosti žena Mostara, o njihovoj borbi za slobodu i socijalizam, Opštinski odbor SUBNOR-a Mostar; Seferović, Mensur (1961): Prozivka na Tjentištu, “Veselin Masleša”, Sarajevo; Seferović, Mensur (1957): „Tajna partijske ćelije“, Sarajevo; grupa autora (1961): Hercegovina u NOB 1. dio, Beograd, Vojno delo; група аутора (1986): Херцеговина у НОБ, Београд ; Džemil Šarac, članak „Sa Mostarcima“, Hercegovina br 9, Mostar, 1997, str. 221; https://seaddjulic.blogspot.com/2020/10/ko-brise-vukovice-iz-memorije-mostara.html?m=1 ; grupa autora: “Gojko Vuković” (1985).
Fotografija: https://www.youtube.com/watch?v=zl3W0gy7x5I&ab_channel=KnjOrg;
S. Demirović, spomenicinob.info
porodica Vuković: knjiga o Gojku Vukoviću
Poznajete li detalje iz života ove osobe? Pošaljite nam vaše priče i fotografije. Sačuvajmo od zaborava!