brošura “Partizanski spomenik u Mostaru” (1980.)
knjiga “Spomenica Mostara 1941-1945.”
drugi dokument ili dokaz o spomen-ploči (na pr. fotografija)
Šerif J. BURIĆ
ŠERIF (JUSUFA) BURIĆ ŠERFA, rođen 1. januara 1923.* u Prenju kod Stoca. Električar (učio kod inženjera Jakova Levija), školovao se u Industrijskoj školi, živio i radio u Mostaru. Prije rata svirao tamburu na igrankama u Radničkom domu. Član SKOJ-a od 1940. i KPJ od 1941. Iskusan kurir Štaba bataljona i vodič grupa dobrovoljaca iz Mostara u odred. Prema jednom izvoru, “prolazio je na specijalnim zadacima vrlo vješto pored okupatorsko-četničkih posada i garnizona, odlazio iz Mostara na Boračko jezero i Prenj, vodio ilegalne radnike preko svojih rodnih Dubrava, gledao smrti u oči, ali se nikad nije pokolobao.” Kao “posebno povjerljiv i pouzdan borac” određen je za kurira Oblasnog komiteta KPJ za Hercegovinu i pratioca njegovih članova, pa je često putovao sa slobodne teritorije u Mostar i nazada do Štaba. Prvoborac, komesar čete, poginuo u Kuli kod Konjica februara 1944. u borbi sa četnicima, “naprosto presječen puškomitraljeskim rafalom”.
Opisan je kao “odgajan u patriotskoj i slobodarskoj porodici, veoma društven i komunikativan”, kasnije “vješt kurir” i “neustrašiv i hrabar ilegalac, prekaljeni borac i komunista”. Jedna ulica u Mostaru nazvana je po Šerifu Buriću.
ODLOMCI IZ LITERATURE:
O Šerifovoj pogibiji:
„Šerif Burić i Salko Mrkonjić, radnici iz Mostara, u bježanju su naletjeli na grupu četnika, koji su ih uspjeli pobiti i sa njih skinuti odjeću i obuću ostavljajući ih polugole u snijegu. Burića je preko pasa presjekao četnički mitraljeski rafal. Okončao se život prvoborca, neustrašivog i lukavog kurira, koji je često gledao smrti u oči, ali je uvijek nalazio izlaz za sebe i za one koje je provodio kroz neprijateljske zasjede. Šerif je bio komunista, koji je svojim optimizmom i veselošću ulijevao borcima vjeru u pobjedu.“
* Prema jednom izvoru, rođen je 1921. godine u porodici Jusufa i Šahe Burić.
Biografija Šerifa Burića, izvor: Belović, Anđelko V. (1989):”Pali za slobodu”, borci NOR-a i žrtve fašističkog terora stolačkog kraja 1941-1945. godine.
Belović, Anđelko V. (1989):”Pali za slobodu”, borci NOR-a i žrtve fašističkog terora stolačkog kraja 1941-1945. godine; Ćemalović, Enver (1986): Mostarski bataljon, Mostar; grupa autora (1986): Hercegovina u NOB 4. dio, Beograd ; Komnenović, Danilo; Kreso, Muharem (1979): 29. hercegovačka divizija, IZ, Beograd; Seferović, Mensur: Mostarski kolopleti, edicija “Mostar u borbi za slobodu”, knjiga 8, Mostar ; grupa autora: Spomenica Mostara 1941-1945.
Fotografija spomen-ploče: S. Demirović (2018.). Fotografija borca: članak Miše Marića u “Slobodi”: “Opanci”.
Poznajete li detalje iz života ovog borca? Pošaljite nam vaše priče i fotografije. Sačuvajmo od zaborava!