brošura “Partizanski spomenik u Mostaru” (1980.)
knjiga “Spomenica Mostara 1941-1945.”
drugi dokument ili dokaz o spomen-ploči (na pr. fotografija)
Šefik O. OBAD, narodni heroj
ŠEFIK (OMERA) OBAD, rođen 20. februara 1923. u Blagaju kod Mostara. Osnovnu školu završio je u rodnom mjestu, a potom Učiteljsku školu u Mostaru. Tokom školovanja priključio se revolucionarnom omladinskom pokretu ističući se u njegovom radu. Član SKOJ-a od 1939. i KPJ od 1941, fudbaler “Veleža”. Hapšen marta 1941. zbog učešća u demonstracijama u Mostaru. Nakon Aprilskog rata i okupacije Jugoslavije, 1941. godine napustio Mostar i otišao u svoje rodno mjesto, gdje se uključio u rad na organizovanju omladine i na pripremama oružanog ustanka.
U jesen 1941. godine vratio se u Mostar, gdje je nastavio sa ilegalnim partijskim radom. Iz grada je prenosio partijski propagandni materijal i štampu u Blagaj, a krajem oktobra je otišao u partizane u Konjički partizanski bataljon gdje je bio politički komesar. U julu 1942. godine učestvovao je zajedno sa desetinom boraca Konjičkog bataljona u uspjelom napadu na žandarmerijsku kasarnu u Konjicu kada su oslobodili uhapšene drugove.
Januara 1943. godine sa Mostarskim bataljonom učestvovao je u napadu na Žepče. Borci su tada prešli težak put po dubokom snijegu i veoma niskoj temperaturi. Treća četa Mostarskog bataljona jurišala je na oklopni vagon u kojem se nalazila posada jednog voda. Šefik je s grupom bombaša uskočio u voz, ubio veći broj ustaša i prisilio neprijatelja na predaju. Prilikom napada na Prozor, februara 1943. godine, u toku Četvrte neprijateljske ofanzive, Šefik je sa borcima svoje čete među prvima prodro u grad i zašao neprijatelju za leđa i uništio italijansko mitraljesko gnijezdo. Nakon prelaska Neretve, istakao se hrabrošću i snalažljivošću u najtežoj bici Mostarskog bataljona, na Porinu.
U toku bitke na Sutjesci, Šefik je zajedno sa komandirom čete Ahmetom Pintulom i još dvojicom boraca u noći između 11. i 12. juna 1943. godine izvršio napad na njemački položaj na Pločama, ubio nekoliko Nijemaca i zaplijenio oružje. Prilikom prelaska Sutjeske, 13. juna 1943. godine Šefikova Treća četa je jurišala pod neprekidnim mitraljeskim rafalima na njemačke položaje na Košuru. U toku ove borbe Šefik je uskočio u jedno mitraljesko gnijezdo i ubio mitraljesca i njegovog pomoćnika, ali je ubijen mitraljeskim rafalom. Istog dana je na Sutjesci poginuo i legendarni komandant Sava Kovačević.
Učitelj Šefik Obad je za narodnog heroja proglašen 20 XII 1951. Njegova bista je otkrivena u parku ispred Osnovne škole u Blagaju, koja nosi njegovo ime, 20. XII 1985. godine. Bistu je otvorio Risto Ivanišević. tadašnji predsjednika SUBNOR-a Mostar. U Blagaju se takođe nalazi spomen-ploča palim borcima na kojoj je i ime Šefika Obada.
ODLOMCI IZ LITERATURE:
„… A komesara Obada (u sebi nosim) kako s prvim mrakom i sa četvoricom drugova puzi ka samom vrhu kose i mitraljeskom gnijezdu koje nam nije dalo da kročimo dalje, kako u jednom skoku svojim tijelom poklopi Nijemca na straži obavijena u šatorsko krilo, i koji od Obadova noža zakrklja ali ne probudi zaspale mitraljesce petnaestak metara dalje, gdje su ubrzo grunule bombe hrabre četvorke, koja nam donese mitraljez sa municijom“. (riječi E. Ćemalovića, Mensur Seferović, Istočno i zapadno)
„Kad smo izašli iz Prozora, poveli smo i zarobljene Italijane. Duž desne strane puta sretali smo grupe Italijana, šćućurene u šiblju. Na naše pozive silazili su izbezumljeni od straha i tako se počela formirati kolona novih zarobljenika, koja se do sela Duge povećala na oko 150 oficira, podoficira i vojnika. Naši borci opazili su jednog bjegunca koji je grabio kroz šumu ne osvrćući se na pozive za predaju. Nekoliko boraca ga je gađalo, ali bez uspjeha. Komesar čete Šefik Obad naredio je da prestanu pucati, zatim je kleknuo, nanišanio i opalio — i bjegunac je pao. Poslije se ustanovilo da je bio žandar NDH. Obad je bio izuzetan strijelac, rijetko je pucao, gotovo uvijek bez promašaja. Nosio je naočale i njegovo gađanje borci bi obično popratili: »Opet Ćoro nekog sravni sa zemljom.“
U prilogu je kratka biografija narodnog heroja Šefika Obada (Refik Hamzić, “Mostarci narodni heroji Jugoslavije“, 1986. Izvor: CIDOM)
Ćemalović, Enver (1986): Mostarski bataljon, Mostar; grupa autora (1961): Hercegovina u NOB 1. dio, Beograd, Vojno delo; grupa autora (1986): Hercegovina u NOB 2. dio, Beograd; grupa autora: Spomenica Mostara 1941-1945. Fotografije: S. Demirović. https://www.facebook.com/photo/?fbid=323266900000059&set=a.120362040290547; https://www.facebook.com/photo/?fbid=1791865127765725&set=a.1791864097765828; Narodni heroji Jugoslavije N-Ž, Institut za savremenu istoriju, Partizanska knjiga, Ljubljana, Narodna knjiga, Beograd, Pobjeda, Titograd, 1982.
Poznajete li detalje iz života ovog borca? Pošaljite nam vaše priče i fotografije. Sačuvajmo od zaborava!