brošura “Partizanski spomenik u Mostaru” (1980.)
knjiga “Spomenica Mostara 1941-1945.”
drugi dokument ili dokaz o spomen-ploči (na pr. fotografija)
Mirko P. KONJEVOD
NIKOLA MIRKO (PERE) KONJEVOD ŠKAVO, rođen 24. marta 1924. u Mostaru, radnik, fudbaler “Veleža”, član SKOJ-a od 1941, u odredu od jula 1943. Borac, zarobljen na Kamenoj kod Mostara jula 1943. i streljan na Ovojcima kod Mostara.
Ostao je upamćen kao „čvrst i jak momak“, koji je u zatvoru pokušao zaštititi ranjenog druga primivši batine umjesto njega. Prema jednom svjedočanstvu:
„Zarobljene drugove Nijemci su smjestili u bivšu Građansku školu, na sprat. Dževad Vrgora, vidjevši oca, dozvao ga je i bacio mu spisak zarobljenih drugova, koji je dostavljen Mjesnom komitetu. Otpočelo se raditi na organizaciji njihovog spasavanja, za što je bila zadužena grupa omladinaca. Oni su u sobu zarobljenih drugova uspjeli ubaciti kamen umotan u papir, oko kojeg je bio namotan kanap. Na papiru bila je poruka da kanap u sumrak spuste a na nj će svezati konop, koji će oni izvući u sobu i potom se niza nj spuštati i bježati. Kad je Drago Palavestra spustio kanap, jedan Nijemac iz sobe na prvom spratu to je primijetio i digao uzbunu. Švabe su upale u sobu naših drugova i pitali ko je spustio kanap. Drago se odmah javio: »Ja sam!« Počeli su odmah tući Dragu, koji je bio fizički slab, te je Mirko Konjevod Škava, vidjevši da će ga dotući, iskočio i povikao: »On laže, ja sam spustio kanap!« Nijemci su ostavili Dragu i nastavili tući Mirka, koji je bio čvrst i jak momak. Na saslušanjima su svi drugovi premlaćivani do krvi, ali niko od njih nije odao bilo koga u gradu, ili drugove i porodice »na kanalu« kojim su izlazili u Dubrave. Oni su izdržali sve muke do svoga strijeljanja i vješanja.“
Mirkova majka Bosiljka-Bosa Konjevod je uhapšena i odvedena u logor Stara Gradiška, jer joj je „sin postao partizan“.
Ćemalović, Enver (1986): Mostarski bataljon, Mostar; http://rsdvelezmostar.blogspot.com/p/fk-velez.html ; Konjhodžić, Mahmud (1981): “Mostarke”: fragmenti o revolucionarnoj djelatnosti i patriotskoj opredjeljenosti žena Mostara, o njihovoj borbi za slobodu i socijalizam, Opštinski odbor SUBNOR-a Mostar; https://www.portalnovosti.com/mostarke-otpor-u-zicama ; grupa autora: Spomenica Mostara 1941-1945.
Fotografija spomen-ploče: S. Demirović (2018.); fotografija borca: “Partizanski spomenik u Mostaru” (1980.)
Poznajete li detalje iz života ovog borca? Pošaljite nam vaše priče i fotografije. Sačuvajmo od zaborava!