brošura “Partizanski spomenik u Mostaru” (1980.)
knjiga “Spomenica Mostara 1941-1945.”
drugi dokument ili dokaz o spomen-ploči (na pr. fotografija)
Mahmut J. BUČUK
MAHMUT (JUSUFA) BUČUK, rođen 6. februara 1919.* u Mostaćima kod Trebinja. Bravar, živio i radio u Mostaru. Aktivista i ilegalac. Muž ilegalke Sidike Bučuk-Hadžić. Oboje su uhapšeni marta 1944. i otpremljeni u Staru Gradišku gdje su ubijeni. Iz ustaškog dokumenta saznajemo da je Mahmut “upućen u logor na priedlog Ž.R.O. u Mostaru na vrieme od 2 godine; kao bravar zrakoplovne luke u Mostaru nabavljao je za odmetnike oružje i strieljivo.”
Omer Šaput, brat ubijenog Safeta Šaputa, dao je 19. oktobra 1945. izjavu o Safetovom hapšenju, objavljenu kao „Zapisnik Gradske komisije za ispitivanje ratnih zločina okupatora i njihovih pomagača“, u kojoj su spomenuti i Mahmut i njegova supruga Dika:
„24. marta 1944. godine u Mostaru je bilo ustaško zaštitno redarstvo iz Sarajeva koje je u zajednici sa Mostarskom policijom provelo niz hapšenja. (…). Ova hapšenja su izvršili agenti i to šef zaštitnog redarstva Sarajeva Jakupović, agent Hafizović, Sušić Pavo (nečitko), te agent Mostarske policije Cvitanović. Naročito je bio zao ovaj Sušić Pavo a i ostali svi manje-više. Mislim da su svi agenti sada u bjegstvu. U Mostaru su zadržali u zatvoru još nekoliko pohapšenih mjesec dana, gdje su bili izvrgnuti strahovotim mukama i terorom. Mučili su ih trodnevnom glađu, davali im soli, mlatili šakama, nogama, pendrecima, mećali u takozvani „tramvaj“ i nakon mjesec dana ih otpremili u Staru Gradišku, u veliku kaznionu. Tu je bilo u grupi 12 muškaraca i 4 ženske iz Mostara. Od Mostara su bili profesor Alikalfić Mustafa, Zajko Mehić, Omer Mesihović, Lazo Radišić, Hadžiselimović Arif Sabitage, Čulajević Dušan, Bučuk, Osman Novo, moj brat Safet. Drugih se imena momentalno ne sjećam. Od ženskih su bili Fatima Balta, Fahira Ćišić, Dika Hadžić i Bera Ćemalović. (…)“
Halilbegović, Nihad (2006): Bošnjaci u jasenovačkom logoru, Sarajevo; Konjhodžić, Mahmud (1981): “Mostarke”: fragmenti o revolucionarnoj djelatnosti i patriotskoj opredjeljenosti žena Mostara, o njihovoj borbi za slobodu i socijalizam, Opštinski odbor SUBNOR-a Mostar; група аутора (1986): Херцеговина у НОБ, Београд ; grupa autora: Spomenica Mostara 1941-1945. Fotografije:S. Demirović, spagosmail: Suchergebnisse für partizansko 2019, https://1.bp.blogspot.com/-WitdH85cYpM/XdpW74lgGFI/AAAAAAAAlag/qq25QyEYwtYNZLwz8WNtAldWCK8HBfNlQCLcBGAsYHQ/s1600/mo%2B20191123%2Bpartiza%2Bshole2.jpg ; Halilbegović, Nihad (2006): Bošnjaci u jasenovačkom logoru, Sarajevo; porodična arhiva.
Poznajete li detalje iz života ovog borca? Pošaljite nam vaše priče i fotografije. Sačuvajmo od zaborava!