brošura “Partizanski spomenik u Mostaru” (1980.)
knjiga “Spomenica Mostara 1941-1945.”
drugi dokument ili dokaz o spomen-ploči (na pr. fotografija)
Leo F. BRUK, narodni heroj
LEO (FRANJE) BRUK, rođen 29. septembra 1910. u Rijeci Dubrovačkoj u učiteljskoj porodici. Nakon završetka Prvog svetskog rata, njegova porodica se preselila u Mostar. Učio konobarski zanat i kao mladi radnik se priključio revolucionarnom pokretu i u godinama pred početak Drugog svjetskog rata postao simpatizer KPJ.
U vrijeme Aprilskog rata, 1941. godine, po zadatku KPJ kao Hrvat se uključio u jedinice „Mačekove zaštite”, gde je radio na određenim zadacima. Tada je Mostar pao u ruke ustaša, mahom seljaka predvođenih frankovcima, koji su na prilazima gradu, u kasarnama i na željezničkoj stanici razoružavali i hapsili jugoslovenske vojnike, Srbe i komuniste. Tih dana je i konobar Leo Bruk s ustaškim znakom na kapi, naoružan, na gradskim raskršćima dočekivao i „hapsio“ komuniste, odvodeći ih u sigurna skrovišta. Bio je to Leov partijski zadatak.
Radio je na prikupljanju naoružanja i opreme zaostale iz Jugoslovenske vojske, čiji je deo sakrivao u bazi iza svoje kuće, a kasnije predavao članovima NOP. Aktivno je učestvovao u akcijama NOP-a u okupiranom Mostaru, a u toku 1941. godine je postao član KPJ. Decembra 1941. godine, zajedno sa dvojicom drugova, rasturao je partijske letke po gradu i tada upao u policijsku zasjedu. Jedan policajac je tada iskočio prije Lea, ali ga je on oborio i oteo mu pištolj, a potom pobegao. Nakon ovog događaja, Leo više nije mogao da ostane u gradu pa je morao da ode u partizane u Konjički bataljon (kasnije nazvan Mostarski), koji je djelovao na području gornjeg toka Neretve.
Već u prvim borbama, početkom 1942. godine istakao se kao hrabar i sposoban borac, zbog čega je ubrzo bio postavljen za komandira Treće čete. Takođe, povjeravali su mu najteže i najodgovornije zadatke — nakon Treće neprijateljske ofanzive, jula 1942. godine Štab bataljona ga je zajedno sa dvojicom boraca uputio kao kurira u Vrhovni štab NOV i POJ, gde je imao priliku da lično upozna druga Tita i da se susretne sa borcima Prve proleterske udarne brigade od kojih su dobili teški mitraljez „Bredu”. Nakon toga se pod teškim uslovima se vratio u bataljon. Avgusta 1942. godine Mostarski bataljon je uključen u sastav tada formirane Desete hercegovačke udarne brigade.
Kao politički delegat mitraljeskog voda, istakao se u borbama tokom Četvrte neprijateljske ofanzive — kod Jajca, Žepča i Prozora. Jedno vrijeme je bio na dužnosti komandanta bataljona, a nakon zauzimanja Prozora, februara 1943. godine pri Štabu Treće udarne divizije formirana je tenkovska jedinica. Leo je tada sa još nekoliko istaknutih boraca Desete hercegovačke brigade bio prebačen u ovu tenkovsku jedinicu i postavljen za mitraljesca na tenku. Jedinice Treće udarne divizije — Deseta hercegovačka, Peta crnogorska i Prva dalmatinska brigada su otpočele napada na nemačke i četničke snage u Konjicu. Nakon više uzastopnih napada i zbog pogoršanja situacije kod Prozora, 26. februara napad je bio prekinut. U ovim borbama je pod neposrednom komandom Vrhovnog štaba djelovala i tenkovska jedinica Treće udarne divizije, u kojoj se nalazio Leo.
Poginuo je 26. februara 1943. godine kao vođa tenka i mitraljezac u borbama u blizini sela Čelebići, kod Konjica. Prema pričanju saboraca, „ostao je u vječnoj uspomeni svojih drugova zbog lične hrabrosti, druželjublja, iskrenosti i skromnosti borca, proletera“.
Ukazom predsednika FNR Jugoslavije Josipa Broza Tita, 24. jula 1953. godine, proglašen je za narodnog heroja. Na Balinovcu, u Mjesnoj zajednici Zahum u Mostaru, 25. novembra 1985. godine otkrivena je njegova bista. Stajala je do zadnjeg rata. 1987. godine najavljeno je postavljanje spomen-ploča na kuću Lea Bruka u Dubrovniku.
U prilogu je kratka biografija narodnog heroja Lea Bruka (Refik Hamzić, “Mostarci narodni heroji Jugoslavije“, 1986. Izvor: CIDOM)
Ćemalović, Enver (1986): Mostarski bataljon, Mostar;Refik Hamzić, “Mostarci narodni heroji Jugoslavije“, 1986.; Leo Bruk – Narodni Heroj Iz Dubrovnika ( Hrvatska ) (yu-nostalgija.com); grupa autora (1961): Hercegovina u NOB 1. dio, Beograd, Vojno delo ; Leo Bruk – Narodni Heroj Iz Dubrovnika ( Hrvatska ) (yu-nostalgija.com) ; Seferović, Mensur (1961): Prozivka na Tjentištu, “Veselin Masleša”, Sarajevo; grupa autora: Spomenica Mostara 1941-945; https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B5%D0%BE_%D0%91%D1%80%D1%83%D0%BA; Seferović, Mensur (1957): „Tajna partijske ćelije“, Sarajevo; Seferović, Mensur (1970): Pred očima grada, »Informativni centar Mostar«, nagrada »14. februar« Skupštine opštine Mostar, 1970.; grupa autora (1961): Hercegovina u NOB 1. dio, Beograd, Vojno delo; https://arhiv.slobodnadalmacija.hr/pvpages/pvpages/viewPage/?pv_page_id=175239; https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih/povratak-narodnih-heroja-na-ulice-449064; https://arhiv.slobodnadalmacija.hr/pvpages/pvpages/viewPage/?pv_page_id=212561
Fotografije: S. Demirović, https://www.klix.ba/vijesti/bih/zasto-nekima-smeta-partizansko-groblje-u-mostaru-i-sta-to-znaci-za-drzavnost-bih/201124140; Narodni heroji Jugoslavije A-M, Institut za savremenu istoriju, Partizanska knjiga, Ljubljana, Narodna knjiga, Beograd, Pobjeda, Titograd, 1982.
Poznajete li detalje iz života ovog borca? Pošaljite nam vaše priče i fotografije. Sačuvajmo od zaborava!