brošura “Partizanski spomenik u Mostaru” (1980.)
knjiga “Spomenica Mostara 1941-1945.”
drugi dokument ili dokaz o spomen-ploči (na pr. fotografija)
Janko R. DOŠLO
JANKO (RISTE) DOŠLO, rođen 23. februara 1924. u Vrapčićima kod Mostara. Zemljoradnik. Aktivista NOP-a. U NOV i POJ stupio februara 1945. u 2. bataljon 10. hercegovačke brigade. Borac, poginuo dva mjeseca kasnije, aprila 1945. u Pazariću.
O pogibiji Janka Došle iz Vrapčića kod Mostara je ostalo zabilježeno:
„U rano jutro jedinice Divizije su krenule u napad i Kiseljak je, već u 4 sata, bio slobodan; gonjenje neprijatelja prema Busovači nastavile su 11. i 14. brigada. Neprijatelj, međutim, ni na »lavljim položajima« (Löwenstellungen) na razvodu potoka Kozice i Mlave, koje je do prethodnog dana držao 14. puk 7. SS divizije, nije sačekao naše jedinice. U tom rejonu 11. i 14. brigada uspostavile su kontakt sa jedinicama 5. udarnog korpusa, koje su nastavile dalje gonjenje neprijatelja dolinom Bosne. Time je za 29. diviziju učešće u sarajevskoj operaciji bilo završeno. Borbe koje je Divizija vodila od 4. do 8. aprila od Ivan-sedla do Kiseljaka, na frontu koji je u početku bio duži od 40 kilometara, nesumnjivo spadaju u najuspješniji njen poduhvat. Posljednjih 108 sati svih njenih šest brigada provele su bez odmora i bez smjene i u gotovo neprekidnim okršajima. Ponesena elanom boraca, inspirisanih posljednjim jurišem za oslobođenje glavnog grada Bosne i Hercegovine, Divizija se razlila dolinama Zujevine i Lepenice, dospjevši i u Sarajevsko polje. Tamo je dala oduška tjeskobi koja je njenu udarnu snagu sputavala u klanicama kanjona Neretve i Trešanice i čitav mjesec na ledenom Ivan-sedlu. Ubirajući plodove i prethodnih napora, brojnog porasta i povećane vatrene moći u tih 108 sati, bez obzira što neprijatelj sada nije bio ni slabiji ni manje brojan od onog na Ivan-sedlu, Divizija je oslobodila Tarčin, Pazarić, Hadžiće, Ilidžu i Kiseljak. Štab Divizije je procijenio da je neprijatelj pred frontom Divizije imao 2.500 mrtvih, a izbrojeno je preko 500 zarobljenika, u šta nisu uračunati u jedinice uključeni zarobljeni ili prebjegli domobrani i milicioneri — njih tri do četiri stotine…. Istovremeno, Divizija je imala 126 poginulih, 325 ranjenih i 3 nestala“.
Komnenović, Danilo; Kreso, Muharem (1979): 29. hercegovačka divizija, IZ, Beograd ; grupa autora: Spomenica Mostara 1941-1945.
Fotografija: S. Demirović
Poznajete li detalje iz života ovog borca? Pošaljite nam vaše priče i fotografije. Sačuvajmo od zaborava!