brošura “Partizanski spomenik u Mostaru” (1980.)
knjiga “Spomenica Mostara 1941-1945.”
drugi dokument ili dokaz o spomen-ploči (na pr. fotografija)
Imšir I. GIGIĆ
IMŠIR (IMŠIRA) GIGIĆ, rođen 26. jula 1886.* u Tasovčićima* kod Čapljine. Mesar, živio i radio u Mostaru. Stari revolucionar i aktivista, predratni član KPJ, istaknuti aktivista sindikalnog pokreta i jedan od organizatora štrajkova. Više puta hapšen i osuđivan. Uhapšen početkom septembra 1940. godine zbog protestnog generalnog štrajka u Mostaru u kojem je učestvovalo preko 2.000 radnika, sva preduzeća i zanatske radionice, kao i Rudnik mrkog uglja, izazvanog zabranom aktivnosti “Veleža” kao stjecišta naprednih ideja. Sproveden u Lepoglavu. Prema “Spomenici Mostara 1941-1945.”, pušten je iz Lepoglave, i ponovo uhapšen od ustaša jula 1941. u Mostaru, odveden i ubijen.
Ostalo je zabilježeno sjećanje na demonstracije i hapšenje Imšira Gigića: „Dan je bio neobično lijep, sunčan, ulice prepune svijeta. Odjednom su se iznad naših glava, iznad glava više od tri hiljade građana koji su se kao bujice slili iz šest ulica, razvili transparenti na kojima je krupnim slovima pisalo da ta nemirna i ustalasana masa traži otvorenu i odlučnu borbu protiv pete kolone, bolje uslove života i rada, niže cijene, savez sa Sovjetskim Savezom i drugim demokratskim snagama u Evropi. Nisam uspio da se izvučem iz gustih redova demonstranata. Gomila me je dogurala do kafane ≫Pariz≪, do Imšira Gigića, koji je s ograde, sav u grčevitom zanosu, upućivao borbene riječi već raspaljenoj, bučnoj masi građana. Glavnom ulicom sam naprosto odvučen do bioskopa, odakle sam se ipak iščupao i izgubio. (…) Dan kasnije policija je zatvorila Radnički dom, konfiskovala inventar i uhapsila trideset komunista, koji su sutradan iz zatvora osIuškivali pokliče više stotina demonstranata, svojih drugova. Sirene su u međuvremenu zavijale, objavljujući štrajk radnika u svim preduzećima. Grad je tražio da se komunisti oslobode. Policija je ponovo okrenula puščane cijevi otpremajući, u tri grupe, osamnaestoricu komunista u Lepoglavu. Odveli su i Imšira Gigića, koji je četrdeset prve sa mnogim drugovima u zatvoru dočekao ustaše, i svoju smrt (…)“
* Prema izvoru „Spomenica Mostara 1941-1945.“
grupa autora (1961): Hercegovina u NOB 1. dio, Beograd, Vojno delo; grupa autora (1986): Hercegovina u NOB 2. dio, Beograd; Seferović, Mensur (1970): Pred očima grada, »Informativni centar Mostar«, nagrada »14. februar« Skupštine opštine Mostar, 1970. ; Kamdur, Tomislav (2023): KPH/KPJ u Banovini Hrvatskoj, diplomski rad; grupa autora: Spomenica Mostara 1941-1945.
Fotografija spomen-ploče: S. Demirović
Poznajete li detalje iz života ovog borca? Pošaljite nam vaše priče i fotografije. Sačuvajmo od zaborava!