brošura “Partizanski spomenik u Mostaru” (1980.)
knjiga “Spomenica Mostara 1941-1945.”
drugi dokument ili dokaz o spomen-ploči (na pr. fotografija)
Hamdija M. BRKIĆ
HAMDIJA (MUHAMEDA) BRKIĆ HAMDA, rođen 12. septembra 1921. u Mostaru. Student agronomije u Sarajevu, član SKOJ-a od 1938. (sekretar srednjoškolske partijske ćelije u Mostaru) i KPJ od 1939. Uhapšen od Italijana 10. oktobra 1941. godine u Bijelom Polju, kuda je pošao da održi jedan sastanak (neki mještanin je prijavio žandarima da se tu okupljaju komunisti, i žandari su pohapsili učesnike sastanka), a zbog rana zadobijenih u ćeliji odvođen je jednom sedmično u zatvorsku bolnicu na liječenje i previjanje. Uspio je pobjeći u skojevskoj akciji: „kada se drugi put vraćao iz bolnice, dvojica omladinaca su svom snagom naletjeli biciklima na karabinijere, i sva trojica su munjevito skočili u voćnjak.“ U Bataljonu od početka 1942. Kad je zbog Hamdije zaprijetila opasnost i mlađem bratu Ahmedu, obojica su otišli s jednom grupom dobrovoljaca prema Boračkom jezeru. Omladinski rukovodilac Bataljona, borac u Pratećoj četi Štaba 10. hercegovačke brigade, poginuo na Sutjesci u selu Rataj, Miljevina, 13. juna 1943. Prema očevicima, „Bomba je smrtno pogodila i profesora Danila Vukajlovića i njegovog đaka Hamdiju Brkića“, Hamdija je bio „teško ranjen u obadvije noge. Ubio se da ne bi pao neprijatelju u ruke.“
U NOB-u su poginuli njegova braća i sestra: Hivzija Brkić, Ahmet Brkić i Fatima Brkić Velika. Po nekim izvorima, u Hamdiju je bila zaljubljena nesrećno nastradala skojevka Tanja Peško.
Hamdijino ime je bilo nakon rata zabilježeno na spomen-ploči u Mostarskoj gimnaziji. Ploča je nestala bez traga u vrijeme ratnih zbivanja 1992-1995. Jedna ulica u Mostaru nosi ime braće Brkić.
ODLOMAK IZ LITERATURE:
„Našu kolonu ranjenika u Jabuci stigla je bolničarka Ksena Zimović-Janković. Onog dana, kada smo izmakli iz Rata i ona je sa ostalima doživjela teško bombardovanje naše Desete hercegovačke brigade. Priča nam o stradanjima mnogih drugova. Od jednog bombardovanja poginuli su Mostarci Niza Sarić i Hamdija Brkić. Bomba je smrtno ranila i Danila Vukajlovića, odnijela mu obje noge. Teže su ranjeni još mnogi drugovi, među njima i Osman-Osa Grebo. Tu, u blizini, poginuo je i komandant Sedme banijske brigade Nina Maraković. Ražalostilo me je njeno pričanje i u mislima sam se prenio u mnoge događaje koji su prethodili ovim žrtvama. Sjetio sam se drugovanja s Danilom i njegovog odlaska u nevesinjski kraj, u partizane. Sjetio sam se danonoćne borbe i neustrašivih akcija što ih je omladina Mostara vodila protiv okupatora i njegovih saradnika odmah od prvih dana okupacije. Četiri brata Šarića i četiri brata Brkića već su pala u ovoj velikoj herojskoj borbi. Sve omladina, kojoj je pripadao i Osa Grebo. Eto, zajedno s njima gine i njihov profesor, na istom mjestu i za istu ideju.”
Ćemalović, Enver (1986): Mostarski bataljon, Mostar; Deseta Hercegovačka brigada (spisak boraca) ; https://poskok.info/mostarke-u-doba-okupacije-sloboda-nije-stigla-iz-bajke/; Seferović, Mensur (1981): „Istočno i zapadno od Neretve“, „Narodna armija“, Beograd; http://www.most.ba/091/015.aspx; Seferović, Mensur (1957): „Tajna partijske ćelije“, Sarajevo; Seferović, Mensur (2009): Zvijezde stajaćice, Zapisi o djevokama i majkama iz dva rata 1941-45 i 1991-95.; grupa autora: Spomenica Mostara 1941-1945.
Fotografija: S. Demirović
Poznajete li detalje iz života ovog borca? Pošaljite nam vaše priče i fotografije. Sačuvajmo od zaborava!