brošura “Partizanski spomenik u Mostaru” (1980.)
knjiga “Spomenica Mostara 1941-1945.”
drugi dokument ili dokaz o spomen-ploči (na pr. fotografija)
Džemšid H. ŠARIĆ
DŽEMŠID DŽEMŠO (HUSEINA) ŠARIĆ, rođen 15. marta 1912. u Mostaru. Završio Filozofski fakultet u Beogradu, profesor francuskog jezika i književnosti, intelektualac marksista. Istaknuti predratni aktivista u krugovima napredne mostarske inteligencije, a naročito u Muslimanskoj narodnoj biblioteci koja je djelovala pod urticajem KPJ i gdje je bio član upravnog odbora. Službovao u Boljevcu i Podgorici, a od 1939. u Gimnaziji u Mostaru. Otpušten iz službe 30. septembra 1940, nakon čega radi kao upravnik Gajretovog muškog internata u Mostaru. Bježeći od ustaške hajke, kao komunista, uhvaćen na Bivoljem Brdu, i zvjerski ubijen od strane ustaša početkom jula 1941. Po majčinim riječima „sa drugovima živ bačen u jamu“. Riječ je o jami Golubinka na Pijescima kod Mostara.
Džemšid je jedan od tri profesora čija su imena bila zabilježena nakon rata na spomen-ploči u Mostarskoj gimnaziji. Ploča je nestala bez traga u vrijeme ratnih zbivanja 1992-1995. Tri Džemšidova brata su takođe poginuli u NOB-u: Nijaz Šarić, Ismet Šarić, Hidajet Šarić. Jedna ulica u Mostaru nazvana je po braći Šarić.
U prilogu: biografija Dž. Šarića (Vlajko Skiba, “Na posljednjem ispitu”, izvor: CIDOM)
Konjhodžić, Mahmud (1981): “Mostarke”: fragmenti o revolucionarnoj djelatnosti i patriotskoj opredjeljenosti žena Mostara, o njihovoj borbi za slobodu i socijalizam, Opštinski odbor SUBNOR-a Mostar; grupa autora: Spomenica Mostara 1941-1945; Ljubo Gordić, Refik Hamzić: „Partizanski doktor Safet Mujić“.
Fotografija spomen-ploče: S. Demirović (2018).
Poznajete li detalje iz života ove osobe? Pošaljite nam vaše priče i fotografije. Sačuvajmo od zaborava!