brošura “Partizanski spomenik u Mostaru” (1980.)
knjiga “Spomenica Mostara 1941-1945.”
drugi dokument ili dokaz o spomen-ploči (na pr. fotografija)
Bećir J. TRBONJA
BEĆlR BEĆA (JUSUFA) TRBONJA, rođen 29. novembra 1919. u Mostaru, električar, fudbaler “Veleža”. U NOV i POJ stupio decembra 1941, desetar. Uspio je preživjeti četnički puč juna 1942, ali je prilikom proboja pao u ruke ustaša i dospio u konjički zatvor sa nekolicinom drugih partizana. Rukovodstvo bataljona, na zahtjev jednog broja boraca, organizovalo je akciju spasavanja iz Konjičkog zatvora. Uz podršku partijske i skojevske organizacije u Konjicu, akciju su uspješno izveli, 3/4. jula 1942. godine, Meha Trbonja, Mustafa Ćemalović Ćimba, Hasan Zahirović Laca, Abdulah Lugić i Safet Anagić. Nakon izlaska iz zatvora nastavlja ilegalni rad u Mostaru. U ljeto 1943. ponovo stupa u Mostarski bataljon. Poginuo je u Grušći kod Konjica kao desetar aprila 1944. prilikom četničkog napada na partizansku bolnicu.
Prema porodici, Bećirovi posmrtni ostaci su preneseni na Partizansko spomen-groblje i tamo sahranjeni.
Brat narodnog heroja Mehmeda Mehe Trbonje i palog borca Omera Trbonje. Jedna ulica u Mostaru nazvana je po braći Trbonja.
O Bećirovoj pogibiji je zapisano:
„Boraveći u Glavatičevu komandant četničke Konjičke brigade je 27. aprila preko svojih doušnika otkrio partizansku bolnicu u rejonu Grušće, u kojoj se pored ranjenih i bolesnih nalazilo bolničko osoblje, te oko desetak terenskih radnika i desetina za osiguranje, ukupno oko 35 ljudi. Grupa od 42 četnika pod neposrednom komandom komandanta brigade V.R. 28. aprila je prodrla u Grušću, napala i savladala odbranu bolnice. U toku 29. i 30. aprila pretresom terena četnici su pronašli i poubijali ranjene i bolesne partizanske borce zajedno sa zarobljenim bolničkim osobljem, terenskim radnicima i dijelom boraca zaštitne desetine (…) .”
Među ubijenima su bili i Mostarci Osman Brkić, Osman Šišić i Bećir Trbonja. „Kad su četnici pozivali Bećira Trbonju, radnika iz Mostara, da se preda, on je pristao, ali da po njega dođe Branko Cuca, četnički komandir. Čim se Cuca pojavio, Bećir ga je jednim metkom pogodio u glavu i usmrtio. Mujo Halilović i Risto Žuža su zatim uspjeli ubiti Bećira.“
grupa autora: Spomenica Mostara 1941-1945; Ćemalović, Enver (1986): Mostarski bataljon, Mostar; Komnenović, Danilo; Kreso, Muharem (1979): 29. hercegovačka divizija, IZ, Beograd; grupa autora (1961): Hercegovina u NOB 1. dio, Beograd, Vojno delo; група аутора (1986): Херцеговина у НОБ, Београд; grupa autora (1986): Hercegovina u NOB 4. dio, Beograd; http://rsdvelezmostar.blogspot.com/p/fk-velez.html ; Seferović, Mensur (1957): „Tajna partijske ćelije“, Sarajevo; Seferović, Mensur (1958): “Bataljon u okupiranom gradu”, Sarajevo. Fotografija: S. Demirović.
Dokument iz arhiva Radmila Brace Andrića potvrđuje da je Bećir Trbonja sahranjen na Partizanskom spomen-groblju u Mostaru.
Poznajete li detalje iz života ove osobe? Pošaljite nam vaše priče i fotografije. Sačuvajmo od zaborava!