brošura “Partizanski spomenik u Mostaru” (1980.)
knjiga “Spomenica Mostara 1941-1945.”
drugi dokument ili dokaz o spomen-ploči (na pr. fotografija)
Branko N. GAŠIĆ
BRANKO (NIKOLE) GAŠlĆ, rođen 4. marta 1923. u Baćevićima kod Mostara. Zemljoradnik, kandidat za člana KPJ od 1942, u Bataljonu od oktobra 1941, borac, desetar, teško ranjen u okršaju sa četnicima, upućen u Centralnu bolnicu, gdje je dobio trbušni tifus i umro kao ranjenik i tifusar kod Uloga (Kalinovik) marta 1943.
ODLOMAK IZ LITERATURE:
Pružao je odstupnicu prilikom neuspješnog napada na ustašku postaju u Vrdolju kod Konjica 22. januara 1942: „Četa je, u saradnji sa vodom iz Spiljana, izvela napad na Vrdolje izjutra 22. januara 1942. godine. Surovo planinsko jutro, kada se temperatura spustila ispod minus 25° Celzijevih, zaledilo je i ruke i noge ljudi, puške, mitraljeze i dovelo u pitanje izvršenje borbenog zadatka. Ni upad desetine u gornji dio sela, ni zarobljavanje oružnika Mile Pađena i Alije Novalića nije poboljšavalo stanje polumrtvog stroja oko sela u kojem su se, u toplim kućama, ušančili oružnici sa pojačanjem koga su dobili dan prije napada. Povlačeći se, imali smo teške gubitke.* Poginuli su nam Vaso Gašić i Čedo Ćećez, ranjeni Ilija Kuljanin, Rade Šinik, Omer Buljubašić, Mile Serdarević i Drago Soknić iz Igmanske čete (…)“ *Zaštitu povlačenja desetine iz kuća u koje su upali naši borci vršili su Boro Radan, Branko Gašić i Božo Škoro iz jedne kuće u kojoj su prilikom upada razoružali dvojicu milicionera. Na kraju su uzeli puške razoružanih milicionera i pod borbom se povukli.”
Za vrijeme četničkog puča 1942. odbio da se pridruži četnicima: „Noću 9/10. juna u Komandu čete stižu Božo Skoro i Branko Gašić, koji nam saopštavaju da je Krsto Sušić iz Čelebića, komandir voda na Prijevorcu, juče kasno poslije podne iskupio borce i rekao: »Od sada je vod u sastavu četničkih snaga i u toku noći treba očistiti Zijemlje od došljaka, Muslimana i Hrvata, a posebno od članova KPJ.« Uskoro zatim vod je krenuo ka Dnopolju. Pod okriljem mraka Božo i Branko se odvajaju od voda i kroz šumu, gotovo trčeći, stigli su u Komandu čete.“
Ćemalović, Enver (1986): Mostarski bataljon, Mostar; grupa autora: Spomenica Mostara 1941-1945.
Fotografija spomen-ploče: S. Demirović
Poznajete li detalje iz života ovog borca? Pošaljite nam vaše priče i fotografije. Sačuvajmo od zaborava!