brošura “Partizanski spomenik u Mostaru” (1980.)
knjiga “Spomenica Mostara 1941-1945.”
dr Zvonko MARIĆ
dr ZVONIMIR ZVONKO (IVE) Marić, rođen 19. novembra 1910. godine u Mostaru. Ljekar Banovske bolnice, predratni član KPJ, istaknuti aktivista, saradnik NOP-a. Jedan od predavača zdravstvenih kurseva za bolničare gdje su se pripremale mnoge buduće bolničarke u odredu. Nabavljao sanitetski materijal, instrumente i lijekove, koje je predavao ilegalcima za potrebe Bataljona, i liječio ilegalce po kućama, preuzimajući veliki rizik na sebe. Evo nekoliko zabilježenih primjera: jula 1941. obavio je operaciju ranjenog borca Esada Fejića. „Dr Marić je izvršio operaciju, stavio gips, ali smo ranjenika ipak morali prebaciti, pod lažnim imenom, u bolnicu na liječenje.“ Marta 1942. godine partizan Šćepo Pavlović je bio „smješten u kuću Laze Radišića, gde ga je mjesec dana do ponovnog izlaska početkom aprila, liječio dr Marić“. Kad je prilikom jedne pucnjave kurir iz Nevesinjskog odreda Gojko Botić ranjen u nogu, „sklonio se u kuću Save Zupca, gde (su) kasnije dovodili lekara dr Marića.“ Pomogao je i zarobljenom omladincu Enveru Ćemaloviću da pobjegne iz bolnice u kojoj se nalazio: (dr Zvonko Marić i dr Han Arpad) “su nam stalno dopisivali veću temperaturu nego što smo je imali i uvjeravali policajce da smo teški bolesnici kako bismo dobili na vremenu da organizujemo bjekstvo“.
Uhapšen kao talac 11. maja 1942, nekoliko dana nakon što su Laca i Ćimba u jednoj sabotaži zapalili ogroman magacin fabrike duhana u Mostaru. Interniran sa pet građana u koncentracioni logor na poluotoku Prevlaka, zatim u ćeliju tvrđave na otoku Mamula. Mučen, streljan od strane Italijana zajedno sa Tripom Uljarevićem i još dvojicom ispod zidina razlomljene tvrđave „Španjole“ u Herceg-Novom. Bio je otac dva djeteta. Prema jednom svjedočenju, „kada je njegova žena očekivala pored prvog djeteta, Italijani su uhapsili dra Marića i zatvorili u Ćelovinu, gdje je i saznao za rođenje kćerke. Dogodilo se da je karabinijerski komandant dozvolio da dr Marić, praćen gomilom vojnika, u bolničkoj sobi posljednji put poljubi ženu i prvi put svoje dijete.“
grupa autora (1986): Hercegovina u NOB 2. dio, Beograd; grupa autora (1986): Hercegovina u NOB 4. dio, Beograd ; Drago Karlo Miletić, članak „Italijanska reokupacija Mostara (septembar 1941 – juni 1943), Hercegovina br 7, Seferović, Mensur: Mostarski kolopleti, edicija “Mostar u borbi za slobodu”, knjiga 8, Mostar; Mulić, Sulejman (2012): Zdravstvene prilike u Hercegovini tokom Drugog svjetskog rata sa posebnim osvrtom na Konjičko područje, BOSNA i Hercegovina 1941: novi pogledi : zbornik radova / [glavni i odgovorni urednik Husnija Kamberović]. – Sarajevo : Institut za istoriju; grupa autora: Spomenica Mostara 1941-1945.
Fotografija: S. Demirović
Poznajete li detalje iz života ovog borca? Pošaljite nam vaše priče i fotografije. Sačuvajmo od zaborava!